Porozumienia antykonkurencyjne
Porozumienia antykonkurencyjne - nasz radca prawny wyjaśnia czym są i co za nie grozi? Konkurencja podlega szczególnej ochronie ze strony prawa. Nic w tym dziwnego, bowiem zadaniem prawodawcy jest zagwarantowanie warunków, w których każdy przedsiębiorca ma równe szanse na rynku a konkurencja jest sprawiedliwa i uczciwa. W związku z tym, sformułowany został zakaz zawierania antykonkurencyjnych porozumień między przedsiębiorcami.
Nieuczciwe praktyki rynkowe - przykłady
We wcześniejszym wpisie radca prawny omówił pojęcie nieuczciwej praktyki rynkowej oraz rodzaje takich praktyk. Celem przypomnienia, praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów jest nieuczciwa, jeżeli jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i w istotny sposób zniekształca lub może zniekształcić zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta przed zawarciem umowy dotyczącej produktu, w trakcie jej zawierania lub po jej zawarciu. Za nieuczciwe praktyki rynkowe uznaje się w szczególności praktyki rynkowe wprowadzające w błąd oraz agresywne praktyki rynkowe.
Sprzedaż lawinowa jako czyn nieuczciwej konkurencji
Wśród czynów nieuczciwej konkurencji określonych w ustawie, wyróżniona została tzw. sprzedaż lawinowa. Zasadniczo jest ona czynem tego rodzaju, jednakże istnieją wyjątki od tej reguły. W niniejszym artykule podejmiemy próbę analizy sprzedaży lawinowej pod kątem naruszenia uczciwej konkurencji oraz ewentualnych konsekwencji tego czynu.
Czytaj więcej: Sprzedaż lawinowa jako czyn nieuczciwej konkurencji
Roszczenia związane z czynami nieuczciwej konkurencji
W jednym z poprzednich wpisów nasz radca prawny omówił niektóre z czynów nieuczciwej konkurencji. Wspomniano w tym wpisie także, że w przypadku popełnienia takiego czynu przez przedsiębiorcę, przysługują środki prawne pozwalające na przeciwdziałanie takim czynom. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wyznacza katalog takich środków.
Czytaj więcej: Roszczenia związane z czynami nieuczciwej konkurencji
Przejmowanie klientów konkurencji
Czy przejmowanie klientów konkurencji może stanowić czyn nieuczciwej konkurecnji - radca prawny wyjaśnia. W obrocie gospodarczym bywają sytuacje, w których przedsiębiorcy, chcąc rozszerzyć swoją ofertę i przejąć klientów konkurencyjnych podmiotów, czynią to niezgodnie z przepisami prawa i narażają się na odpowiedzialność z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. Warto zatem znać uregulowania dotyczące kierowania ofert do klientów konkurencji, aby uniknąć wszelkich niedogodności.