Postępowanie sądowe w sprawie o kredyt frankowy - jak wyglada sprawa sądowa. Dochodzenie roszczeń z tytułu umowy o kredyt frankowy przeciwko bankowi, bez fachowej pomocy profesjonalnego pełnomocnika, może okazać się trudnym zadaniem. Umowy o kredyt frankowy formułowane są bowiem w sposób skomplikowany dla osób niezaznajomionych z prawem. Należy wziąć też pod uwagę, że bank jest prawie zawsze reprezentowany przed sądem przez adwokata lub radcę prawnego, dzięki czemu wzrastają jego szanse na wygraną w procesie.
- Szczegóły
- Autor: Radca Prawny Konrad Krasuski
- Kategoria: Kredyty frankowe
Czytaj więcej: Postępowanie sądowe w sprawie o kredyt frankowy
Jakie są koszty odfrankowania umowy o kredyt frankowy w postępowaniu sądowym. Każde postępowanie sądowe wiąże się z poniesieniem przez strony pewnych kosztów. Uzasadnieniem ich ponoszenia jest to, aby chociaż częściowo zmniejszyć koszty ponoszone przez Skarb Państwa w związku z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim, aby obywatele świadomie podejmowali decyzje co do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem. Ustawodawca chce dzięki temu przeciwdziałać nieuzasadnionym pozwom. Nie inaczej jest w sprawach frankowych. Tutaj również kredytobiorca, decydujący się na dochodzenie roszczeń z tytułu umowy kredytu frankowego przeciwko bankowi, jest zobowiązany do poniesienia pewnych kosztów. Jednakże przepisy prawa ułatwiają nieco sytuację konsumentów-kredytobiorców.
- Szczegóły
- Autor: Radca Prawny Konrad Krasuski
- Kategoria: Kredyty frankowe
Dnia 16 lutego 2021 r., Sąd Najwyższy w sprawie o sygnaturze III CZP 11/20 podjął uchwałę w sprawie frankowiczów. Zostało mu zadane pytanie, czy w przypadku uznania umowy kredytu indeksowanego za nieważną na skutek zawarcia w niej klauzul abuzywnych (niedozwolonych), gdy bezpodstawne wzbogacenie ma miejsce po obu stronach umowy, kredytobiorca może skutecznie domagać się od banku zwrotu świadczenia w postaci rat kapitałowo-odsetkowych zapłaconych w walucie polskiej lub w walucie obcej, w sytuacji gdy nie doszło do zwrotu przez kredytobiorcę wypłaconej przez bank kwoty kredytu w nominalnej wysokości. Pytanie sprowadza się do tego, czy w przypadku uznania umowy kredytu indeksowanego za nieważną, możliwe jest żądanie przez kredytobiorcę zwrotu zapłaconych rat, gdy nie spłacił jeszcze wartości samego udzielonego kredytu.
- Szczegóły
- Autor: Radca Prawny Konrad Krasuski
- Kategoria: Kredyty frankowe
Czytaj więcej: Kredyt frankowy - Sąd Najwyższy za teorią dwóch kondykcji
Kredyt frankowy - ugoda? W doniesieniach medialnych możemy dostrzec, że jednym zpomysłów banków na rozwiązanie problemu kredytów frankowych jest masowe zawieranie ugód z kredytobiorcami we frankach, w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Sytuacja ta może być spowodowana tym, że na dzień 25 marca 2021 r. wyznaczono posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W tym dniu powinna zapaść Uchwała, celem której będzie ujednolicenie orzecznictwa w sprawach kredytów frankowych. Zgodnie z ostatnimi orzeczeniami Sądu Najwyższego, utrwala się tendencja przyznania ochrony kredytobiorcom oraz orzekania na ich korzyść. W związku z tym, banki mogą obawiać się, że po wyżej wymienionej Uchwale, “frankowicze” udadzą się do sądów, celem “odfrankowienia” bądź unieważnienia umowy kredytowej.
- Szczegóły
- Autor: Radca Prawny Konrad Krasuski
- Kategoria: Kredyty frankowe
Kredyt frankowy - teoria salda i teoria dwóch kondykcji czyli jak rozliczyć wzajemne roszczenia banku i kredytobiorcy? W aktualnch przepisach prawa, a także w orzecznictwie w sprawach dotyczących kredytów frankowych, nie istnieje jednolite stanowisko dotyczące tego, w jaki sposób sąd ma rozliczyć wzajemne roszczenia banku i kredytobiorcy, w przypadku stwierdzenia nieważności umowy o kredyt frankowy. Obecnie, sprawa ta została przedstawiona do rozpatrzenia Sądowi Najwyższemu. Ma on podjąć uchwałę, w jaki sposób sądy powszechne powinny dokonywać tych rozliczeń. W judykaturze można dostrzec dwie teorie stosowane w celu rozstrzygnięcia tych kwestii.
- Szczegóły
- Autor: Radca Prawny Konrad Krasuski
- Kategoria: Kredyty frankowe
Czytaj więcej: Kredyt frankowy – teoria salda i teoria dwóch kondykcji