Kredyty frankowe

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

Posiadasz kredyt frankowy i chcesz się go pozbyć?

Uważasz, że dałeś nabić się we franki? Nie daj się nabić ponownie!

Uczciwa oferta na odfrankowienie Twojego kredytu!

Jakie są koszty odfrankowania umowy o kredyt frankowy w postępowaniu sądowym. Każde postępowanie sądowe wiąże się z poniesieniem przez strony pewnych kosztów. Uzasadnieniem ich ponoszenia jest to, aby chociaż częściowo zmniejszyć koszty ponoszone przez Skarb Państwa w związku z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim, aby obywatele świadomie podejmowali decyzje co do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem. Ustawodawca chce dzięki temu przeciwdziałać nieuzasadnionym pozwom. Nie inaczej jest w sprawach frankowych. Tutaj również kredytobiorca, decydujący się na dochodzenie roszczeń z tytułu umowy kredytu frankowego przeciwko bankowi, jest zobowiązany do poniesienia pewnych kosztów. Jednakże przepisy prawa ułatwiają nieco sytuację konsumentów-kredytobiorców.

Koszty odfrankowania kredytu - kto pokrywa koszty procesu

Na wstępie wyjaśniamy kogo obciążają ostatecznie koszty procesu. Wszystkie poniższe koszty podlegają zsumowaniu i obciążają stronę przegrywającą proces. W związku z tym, w przypadku wygranej konsumenta z bankiem, zostaną mu zwrócone przedmiotowe koszty, tj. opłata od pozwu i pełnomocnictwa, zaliczki na wynagrodzenie biegłych i koszty zastępstwa procesowego. Jednakże, od sądu zależy, jakie podejmie rozstrzygnięcie, i w razie przegranej konsumenta, będzie on zobowiązany do poniesienia kosztów procesu na rzecz banku. Postępowanie sądowe zawsze wiąże się z ryzykiem, jednakże według statystyk, rzadko dochodzi do sytuacji, w której bank wygrywa proces z frankowiczem. W znacznej większości procesy wygrywają kredytobiorcy. Ważna jest jednak odpowiednia reprezentacja, gdyż nawet mały błąd może wywołać negatywne skutki procesowe.

koszty odfrankowania umowy 

Koszty odfrankowania umowy - opłata od pozwu

Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, od pozwu trzeba uiścić należną opłatę sądową. Jest ona zależna od wartości przedmiotu sporu, czyli zasadniczo wartości pieniężnej dochodzonych roszczeń. Opłatę sądową od pozwu ustala się według widełek wskazanych w ww. ustawie, a gdy wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż 20 000 zł, opłatę sądową stanowi 5% tej wartości. Jednakże w przypadku konsumentów, w sprawach o roszczenia związane z czynnościami bankowymi, gdy wartość przedmiotu sporu wynosi ponad 20 000 zł, pobiera się opłatę stałą w wysokości 1 000 zł. Jest to ułatwienie dla konsumentów uwikłanych w kredyt frankowy, ponieważ często w sprawach tego rodzaju wartość przedmiotu sporu wynosi kilkaset tysięcy złotych, co normalnie skutkowałoby dużo wyższą opłątą sądową od pozwu. Celem zobrazowania, można posłużyć się przykładem. Jeżeli wartość przedmiotu sporu wynosi 100 000 zł, zasadniczo należy uiścić opłątę w wysokości 5% tej kwoty, czyli 5 000 zł. Jednakże jeżeli powodem jest konsument, a roszczenie wynika z czynności bankowej, to nawet przy wartości przedmiotu sporu wynoszącej 100 000 zł, będzie on zobowiązany do zapłaty kwoty 1 000 zł. Stanowi to niemałe ułatwienie dla kredytobiorców we frankach.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

Powód zobowiązany jest również do poniesienia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, jeżeli jest zastępowany przez pełnomocnika. Opłata ta wynosi 17,00 zł i należy ją uiścić na rachunek gminy, na terenie której znajduje się siedziba sądu. Uiszczenie opłaty sądowej od pozwu i opłaty skarbowej od pełnomocnictwa stanowią warunek prawidłowego wniesienia pozwu do sądu.

Koszty związane z opinią biegłego

W toku postępowania sądowego może być konieczne przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego. W związku z tym, sąd może wezwać strony do uiszczenia zaliczki na jego wydatki. Zasadniczo zaliczka ta stanowi część wynagrodzenia biegłego.

Koszt odfrankowania  - koszty zastępstwa procesowego

Ostatnimi z kosztów w procesie frankowym są koszty zastępstwa procesowego. Sąd zasądza te koszty w przypadku, gdy strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika. Są one zasądzane przez sąd według przepisów rozporządzeń w sprawach wynagrodzenia profesjonalnych pełnomocników i w zasadzie zależą od wartości przedmiotu sporu.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII