Kredyty frankowe

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

Posiadasz kredyt frankowy i chcesz się go pozbyć?

Uważasz, że dałeś nabić się we franki? Nie daj się nabić ponownie!

Uczciwa oferta na odfrankowienie Twojego kredytu!

Dnia 16 lutego 2021 r., Sąd Najwyższy w sprawie o sygnaturze III CZP 11/20 podjął uchwałę w sprawie frankowiczów. Zostało mu zadane pytanie, czy w przypadku uznania umowy kredytu indeksowanego za nieważną na skutek zawarcia w niej klauzul abuzywnych (niedozwolonych), gdy bezpodstawne wzbogacenie ma miejsce po obu stronach umowy, kredytobiorca może skutecznie domagać się od banku zwrotu świadczenia w postaci rat kapitałowo-odsetkowych zapłaconych w walucie polskiej lub w walucie obcej, w sytuacji gdy nie doszło do zwrotu przez kredytobiorcę wypłaconej przez bank kwoty kredytu w nominalnej wysokości. Pytanie sprowadza się do tego, czy w przypadku uznania umowy kredytu indeksowanego za nieważną, możliwe jest żądanie przez kredytobiorcę zwrotu zapłaconych rat, gdy nie spłacił jeszcze wartości samego udzielonego kredytu.

Jakie stanowisko zajął Sąd Najwyższy?

kredyt frankowy ugoda z bankiem 

Sąd Najwyższy stwierdził, że niezależnie od tego czy doszło do spłaty nominalnej wysokości kredytu, kredytobiorca jest uprawniony do żądania zwrotu zapłaconych środkó pieniężnych jako świadczenia nienależnego. Oznacza to, że opowiedział się za tzw. teorią dwóch kondykcji.

Kredyt we frankach? Napisz lub zadzwoń do nas!!
Darmowa analiza sprawy i konkurencyjne warunki współpracy!

Zadzwoń - 71 719 59 08!

Co to oznacza dla frankowiczów?

Uchwała ta nie wywołuje bezpośrednich skutków w każdej sprawie frankowej, a jedynie w tej konkretnej sprawie, w której Sądowi Najwyższemu zostało postawione powyższe pytanie. Jednakże należy zwrócić uwagę na wpływ orzecznictwa Sądu Najwyższego na stosowanie prawa przez sądy powszechne. Sąd Najwyższy stanowi autorytet w wykładni prawa, w związku z czym, przyznając ochronę frankowiczom, pośrednio wpływa na sądy powszechne, które powinny również dokonywać wykładni prawa na rzecz kredytobiorców. Potwierdzenie powyższej tendencji powinno znaleźć się w nadchodzącej Uchwale całego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, zaplanowanej na dzień 25 marca 2021 r. Uchwała ta będzie miała moc zasady prawnej, w związku z czym jej znaczenie będzie istotne dla wszystkich osób uwikłanych w kredyt frankowy.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII