Odszkodowanie to jedno z podstawowych świadczeń – obok zadośćuczynienia, którego może dochodzić osoba, która doznała szkody. Odszkodowanie przysługuje w razie doznania szkody majątkowej rozumianej jako naruszenie dóbr lub interesów majątkowych osoby poszkodowanej.
Odpowiedzialność odszkodowawcza aktualizuje się w razie doznania szkody na osobie, tj. w przypadku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Wówczas naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Innymi słowy, wszystkie koszty leczenia, które pozwolą przywrócić stan zdrowia poszkodowanego przed zdarzeniem.
Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednak gdy przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe albo pociąga za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do odszkodowania pieniężnego.
Jaka wysokość odszkodowania?
Główną funkcją odszkodowania jest funkcja kompensacyjna. Oznacza to, że odszkodowanie ma na celu wyrównanie szkody majątkowej, która wskutek zdarzenia wywołującego szkodę powstała u poszkodowanego. Z powyższego wynika, że wysokość przyznanego odszkodowania powinna być adekwatna do rozmiaru doznanej przez osobę poszkodowaną szkody. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Sąd ustalając wysokość odszkodowania będzie się kierował przede wszystkim dowodami, które potwierdzają poniesienie szkody majątkowej przez osobę poszkodowaną np. imiennymi fakturami.
Kto jest odpowiedzialny za szkodę i kiedy?
Poszkodowany może ubiegać się o przyznanie należnego mu odszkodowania od sprawcy, który mu szkodę wyrządził bądź od podmiotu odpowiedzialnego z mocy prawa za naprawienie powstałej szkody (np. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), bądź od podmiotu odpowiedzialnego za naprawienie szkody z uwagi na zaciągnięte przez nią zobowiązanie umowne (np. zakład ubezpieczeń).
Odpowiedzialność odszkodowawcza powstaje w razie wystąpienia łącznie trzech przesłanek:
- wystąpienia zdarzenia, z którym przepisy prawa wiążą powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej (np. wypadek samochodowy),
- powstania szkody,
- zaistnienia normalnego związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy powstałą szkodą a zdarzeniem ją wywołującym.
Odszkodowanie a zadośćuczynienie
Należy pamiętać, że odszkodowanie i zadośćuczynienie są odrębnymi roszczeniami, które jednak często są dochodzone łącznie (o różnicach pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem możesz się dowiedzieć więcej a artykule "Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia". Poznanie różnić pomiędzy tymi instytucjami może pomóc w odpowiednim dochodzeniu naprawienia szkody.
Szukasz pomocy w uzyskaniu odszkodowania? Sprawdź w jakis sposób pomożemy Ci wywalczyć wysokie odszkodowanie.