Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Renta w razie śmierci osoby bliskiej - komu przysługuje i jaka może być jej wysokość. Mój mąż zmarł w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Moja sytuacja materialna znacznie się pogorszyła, nie jestem w stanie znaleźć środków na potrzeby moich dzieci. Czy mogę domagać się od osoby odpowiedzialnej za naprawienie szkody wypłaty stałej kwoty (np. co miesiąc)? Przepisy Kodeksu cywilnego, w takich sytuacjach jak ta opisana powyżej, pozwalają dochodzić renty alimentacyjnej.

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Komu przysługuje renta w razie śmierci osoby bliskiej?

Można wyróżnić dwie kategorie osób uprawnionych do renty alimentacyjnej. Do pierwszej z nich zalicza się osoby, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, a do drugiej – inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione w świetle zasad współżycia społecznego. Na podstawie tego podziału rentę dzieli się na rentę obligatoryjną (gdy na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny) oraz rentę fakultatywną (pozostałe przypadki). Tym samym należy stwierdzić, że krąg osób uprawnionych do renty wyznaczają przede wszystkim przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nie wdając się w szczegóły można przyjąć, że obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, a także osoby powiązane ze zmarłym prawnie (np. małżonek). W przypadku drugiej z wyżej wskazanej kategorii osób - bliskich, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania ciężko jednoznacznie przesądzić, kto będzie uznany za taką osobę. Wydaje się jednak, że decydujące znaczenie w tej kwestii będą miały relacje faktyczne.

Wykładnia art. 446 § 3 k.c. wymaga zarówno właściwej oceny okoliczności istotnych dla ustalenia odszkodowania, jak i właściwego, w odniesieniu do tych okoliczności, określenia sumy odszkodowania, które powinno stanowić adekwatne, realnie odczuwalne przysporzenie, zarówno przez uprawnionego, jak i z obiektywnego punktu widzenia rozsądnie myślącego człowieka. Określenie tego odszkodowania jako stosownego wskazuje, że stanowi ono środek wyrównania takich szkód majątkowych, które nie ulegają naprawieniu na innych podstawach, zwłaszcza przez zasądzenie renty.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25.11.2010, sygn. akt I CSK 702/09

Wysokość renty w razie śmierci osoby bliskiej

Wysokość renty jest uzależniona od dwóch przesłanek - potrzeb osoby uprawnionej oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego. W orzecznictwie przyjmuje się, że potrzeby, o których mowa w art. 446 § 2 Kodeksu cywilnego obejmują wszelkie potrzeby. Nie muszą one być – tak jak w przypadku alimentów - usprawiedliwione. Wysokość renty alimentacyjnej została ograniczona przez drugą z przesłanek, jaką są możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego. Stąd też renta ta może być wyższa niż alimenty, jednak jej wysokość nie przekraczać możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego. W przypadku renty fakultatywnej miarkowanie jej wysokości odbywa się z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII