Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Czy otrzymam odszkodowanie od pracodawcy za wypadek przy pracy? Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy jest uprawniony do świadczeń z ubezpieczenia społecznego określonych w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy. Świadczenia te nie przysługują od pracodawcy lecz od ZUS-u, do którego odprowadzane są przez pracodawcę składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Wypadek przy pracy – odszkodowanie od pracodawcy

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poszkodowany pracownik dochodził również swoich praw bezpośrednio od pracodawcy lub od jego ubezpieczyciela, w razie zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, w sytuacji gdy uważa, że rozmiar doznanej szkody przewyższa wysokość otrzymanych dotychczas z ZUS-u świadczeń.

Kiedy pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność cywilną?

Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej pracownikowi w związku wypadkiem przy pracy ma charakter uzupełniający w stosunku do świadczeń wypłaconych przez ZUS. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem pracownik nie może dochodzić odszkodowania w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego przed rozpoznaniem jego roszczeń o świadczenia przysługujące na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy. Nadto aby możliwe było uzyskanie odszkodowania i ewentualnie innych świadczeń, doznana przez pracownika szkoda nie mogła zostać dotychczas w całości wyrównana świadczeniami z wyżej powołanej ustawy.

 

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

 

Katalog roszczeń cywilnoprawnych z tytułu wypadku przy pracy

Pracownik może na drodze postępowania cywilnego żądać od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela:

 • odszkodowania, które ma na celu pokrycie szkody majątkowej,
 • zadośćuczynienia, które powinno pokryć szkodę niemajątkową (krzywdę), czyli ból oraz cierpienie fizyczne i psychiczne,
 • renty, która przysługuje z tytułu zwiększenia się potrzeb pracownika lub zmniejszenia się jego widoków powodzenia na przyszłość. Nadto renta ta przysługuje jeżeli osoba poszkodowana utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej.

 

Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy czy choroby zawodowej ma charakter uzupełniający w stosunku do odpowiedzialności z ubezpieczenia wypadkowego, co oznacza, że pracownik zazwyczaj występuje do sądu z roszczeniami cywilnymi po rozpoznaniu jego roszczeń o świadczenia przysługujące na podstawie przepisów ustawy z 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 31.10.2018, sygn. akt III APa 30/18

 

Osoby bliskie dla pracownika, który w skutek wypadku przy pracy zmarł mogą dochodzić:

 • zwrotu kosztów pogrzebu i leczenia zmarłego, jeżeli je poniosły,
 • renty alimentacyjnej,
 • odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej,
 • zadośćuczynienia.

 

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

 • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
 •  
 • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

 • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
 • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII