Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych - komu i w jakiej sytuacji się należy? Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym, która podejmuje się leczenia, jest często zmuszona do poniesienia dodatkowych wydatków związanych z dojazdem do placówek medycznych. Czy zakład ubezpieczeń powinien zwrócić osobie poszkodowanej także tego rodzaju wydatki?

Obowiązek zwrotu kosztów dojazdu do placówek medycznych

Stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego odszkodowanie z tytułu uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Należy jednak dodać, że koszty te powinny pozostawać w adekwatnym związku przyczyno-skutkowo z powstałym zdarzeniem. Nie mniej jednak w orzecznictwie nie budzi wątpliwości, że zakład ubezpieczeń powinien na żądanie osoby poszkodowanej zwrócić jej koszty dojazdu do placówek medycznych.

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Wysokość odszkodowania z tytułu zwrotu kosztów dojazdu do placówek medycznych

Sporna zwykle pozostaje kwestia wysokości tego rodzaju odszkodowania. Przede wszystkim zgodnie z ogólnymi regułami dowodzenia, to na poszkodowanym ciąży obowiązek wykazania, że poniósł koszty dojazdu do placówek medycznych. W tym celu zalecane jest sporządzenie odpowiedniego zestawienia, obejmującego adresy placówek, daty poszczególnych wizyt, dane dotyczące podjętego leczenia oraz odległości od miejsca zamieszkania do danych placówek.

Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.).

Tak uznał Sąd Najwyższym w uchwale 7 sędziów z dnia 19.05.2016 r., sygn. akt III CZP 63/15

Co do ustalenia wysokości odszkodowania należy podkreślić, że konieczne jest udowodnienie, że koszty te zostały rzeczywiście poniesione. W tym celu wystarczy przedłożenie odpowiednich dokumentów. W zalezności od okolicznosci kwestię poniesienia kosztów dojazdu do placówek medycznych można poprzeć zeznaniami świadków.Sądy posługują się zwykle dwoma odmiennymi sposobami ustalania wysokości kosztów poniesionych przez poszkodowanego. Pierwszy z nich polega na przeliczeniu ilości przejechanych kilometrów, ceny paliwa oraz średniego spalania pojazdu. Innym – korzystniejszym dla poszkodowanych – sposobem jest wykorzystanie zryczałtowanych stawek określonych w rozporządzeniu dotyczącym kilometrówki.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu naleznego Ci odszkodowania - sprawdź nasza ofertę w zakresie pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań i zadośćuczynień.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII