Spotkała się odmowa wypłaty odszkodowania bądź zaniżono Ci odszkodowanie? Zgodnie z przepisami ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie w ciągu 30 dni od zawiadomienia go o szkodzie. W wielu przypadkach zamiast oczekiwanej informacji o wysokości przyznanego świadczenia, poszkodowany otrzymuje decyzję o odmowie wypłaty zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia.
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej - czym jest, komu przysługuje i w jakiej wysokości? Śmierć osoby bliskiej wiąże się z negatywnymi skutkami, zarówno o charakterze materialnym, jak i niematerialnym. W przypadku tych drugich najbliżsi członkowie rodziny zmarłego mogą domagać się od osoby zobowiązanej do naprawienia szkody stosownego zadośćuczynienia.
Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa - czym jest tajemnica przedsiębiorstwa, w jakis posób następuje naruszenie tajemnicy i jakie prawa ci przysługują w razie naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. W artykule dotyczącym pojęcia i rodzajów czynów nieuczciwej konkurencji, jako czyn tego rodzaju zostało wyróżnione naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Nic w tym dziwnego, bowiem każde przedsiębiorstwo, które odniosło sukces na rynku, posiada swoje tajemnice i dzięki nim może prowadzić swoją działalność w efektywny sposób. W związku z tym, prawodawca krajowy i unijny uznali, że zachowanie polegajace na ujawnieniu, wykorzystaniu lub pozyskaniu takich informacji stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
W jednym z poprzednich wpisów nasz radca prawny omówił niektóre z czynów nieuczciwej konkurencji. Wspomniano w tym wpisie także, że w przypadku popełnienia takiego czynu przez przedsiębiorcę, przysługują środki prawne pozwalające na przeciwdziałanie takim czynom. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wyznacza katalog takich środków.