Prawo konkurencji i prawo konsumenckie

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

CZYNY NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI,
OCHRONA KONKURENCJI I KONSUMENTÓW

Stałeś się ofiarą nieuczciwej konkurencji albo chcesz się
uchronić przed naruszeniem zasad uczciwej konkurencji?

Stałeś się ofiarą czynu nieuczciwej konkurencji? 

Radca prawny - prawo konkurencji

Konkurencja podszywa się pod Ciebie lub w inny sposób narusza Twoje prawa? Napisz do nas!

CZYN NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI

Sprawdzimy, czy działanie jest czynem nieuczciwej konkurencji

JAKIE ROSZCZCZENIE?!

Analiza roszczeń w związku z czynem nieuczciwej konkurencji

POSTĘPOWANIE

Reprezentacja w sprawie z czynu nieuczciwej konkurencji

DORADZTWO

Doaradzamy w zakresie spraw związanych z czynami nieuczciwej konkurencji

Porozumienia antykonkurencyjne - nasz radca prawny wyjaśnia czym są i co za nie grozi? Konkurencja podlega szczególnej ochronie ze strony prawa. Nic w tym dziwnego, bowiem zadaniem prawodawcy jest zagwarantowanie warunków, w których każdy przedsiębiorca ma równe szanse na rynku a konkurencja jest sprawiedliwa i uczciwa. W związku z tym, sformułowany został zakaz zawierania antykonkurencyjnych porozumień między przedsiębiorcami.

Porozumienia antykonkurencyjne – istota

Istotą porozumień antykonurencyjnych jest to, aby wyeliminować, ograniczyć lub naruszyć w inny sposób konkurencję na rynku właściwym. Porozumienia takie są zawierane przez przedsiębiorców, mających wpływ na rynek danego towaru bądź usługi, ze względu na ich pozycję, wielkość czy posiadane środki majątkowe. Celem porozumień tego rodzaju jest zasadniczo negatywny wpływ na konkurencję, aby umocnić pozycję przedsiębiorców porozumiewających się, a osłabić pozycję innych przedsiębiorców na danym rynku.

Na czym w szczególności mogą polegać porozumienia antykonkurencyjne?

Ustawa zawiera katalog, na czym mogą polegać porozumienia antykonkurencyjne. Jest to katalog otwarty, w związku z czym porozumienia naruszające konkurencję w sposób inny niż jest to wymienione w powyższym katalogu, również mogą zostać uznane za antykonkurencyjne, w rozumieniu ustawy. Niemniej jednak, katalog ten może nakreślić, na czym polegają porozumienia antykonkurencyjne:

1) ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów;

2) ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji lub zbytu oraz postępu technicznego lub inwestycji;

3) podziale rynków zbytu lub zakupu;

4) stosowaniu w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji;

5) uzależnianiu zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy;

6) ograniczaniu dostępu do rynku lub eliminowaniu z rynku przedsiębiorców nieobjętych porozumieniem;

7) uzgadnianiu przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i przedsiębiorcę będącego organizatorem przetargu warunków składanych ofert, w szczególności zakresu prac lub ceny.

Skutki porozumień antykonkurencyjnych

Zasadniczo, wyżej opisane porozumienia są nieważne, w związku z czym traktuje się je jak nigdy niezawarte. Istnieją wyjatki od tej zasady, m.in.: dla przedsiębiorców o małej pozycji na rynku, czy też dla porozumień przyczyniających się do polepszenia produkcji, dystrybucji towarów lub postępu technologicznego lub gospodarczego. W przypadku kontroli porozumień antykonkurencyjnych przez Prezesa UOKiK i stwierdzenia ich istnienia wbrew zakazowi, na przedsiębiorców może zostać nałożona kara pieniężna. 

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII