RODO

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

RADCA PRAWNY DO DANYCH OSOBOWYCH

Doradztwo prawne w zakresie przetwarzania danych osobowych.
Pomoc prawna przy stosowaniu RODO. Doradztwo, analizy, sporządzanie dokumentacji.

Przetwarzanie danych osobowych a realizacja umowy - jakie warunki muszą być spełniopne? Jak wskazuje prawnik z kancelarii prawnej z art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzania danych jest dopuszczalne, jeżeli przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. Ta podstawa legalizacyjna była również przewidziana przez ustawę o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 r. (art. 23 ust. 1 pkt 3).

Warunki przetwarzania danych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO

Przepis ten wskazuje na dwie odrębne przesłanki przetwarzania danych. W przypadku wykonania umowy, czyli pierwszej z nich, do uznania dopuszczalności przetwarzania danych, konieczne będzie:
1) istnienie umowy,
2) osoba, której dane są przetwarzane jest stroną tej umowy,
3) przetwarzanie danych osobowych musi być niezbędne do wykonania umowy.

Jak wskazuje radca prawny - pojęcie wykonania umowy należy rozumieć szeroko, czyli także jako jej zmianę lub rozwiązanie. Niezbędność przetwarzania powinna być oceniana ze względu na konieczność realizacji praw i obowiązków stron umowy. Nie należy pojęcia niezbędności utożsamiać z koniecznością. Wskazuje na to motyw 39 Preambuły – przetwarzanie danych jest dopuszczalne, gdy celu przetwarzania nie można w rozsądny sposób osiągnąć w inny sposób. Zatem, jeżeli z punktu widzenia prowadzonej działalności przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, to administrator może przetwarzać dane osobowe. Przesłanka niezbędności odnosi się również do zakresu przetwarzania danych. Administrator powinien się ograniczyć do przetwarzania danych wyłącznie niezbędnych do wykonania umowy.

Natomiast przetwarzanie przed zawarciem umowy (sprawdź w jaki sposób pomożemy Ci w sporządzeniu umowy) jest możliwe jeżeli:
1) przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy,
2) zawarcie umowy następuje na żądanie osoby, której dane dotyczą.

W pierwszym przypadku - jak wskazuje radca prawny - osoba, której dane są przetwarzane, musi być stroną umowy, natomiast w drugim – musi być inicjatorem działań podejmowanych przed zawarciem umowy.

Przesłanka z art. 6 ust. 1 lit. b, a wyrażenie zgody na przetwarzanie danych

Często administratorzy danych, mylą ww. przesłanki, bowiem na pierwszy rzut oka są one rzeczywiście podobne – opierają się na woli osoby, której dane dotyczą. Omawiana przesłanka jest ściśle związana z zawarciem umowy lub podjęciem działaniem przed jej zawarciem. Natomiast zgoda na przetwarzanie danych może zostać wyrażona w jakimkolwiek celu, nie tylko w związanym z zawarciem umowy.

Zawarcie umowy

Administratorzy danych często starają się pozyskać dane osobowe osób fizycznych w celu przedstawienia im swojej oferty. Należy zaznaczyć, że podstawa legalizacyjna z art. 6 ust. 1 lit. b nie może być w takiej sytuacji podstawą przetwarzania danych. Podjęcie przed zawarciem umowy może nastąpić tylko na żądanie osoby, której dane dotyczą. Taka osoba musi jednoznacznie okazać wolę jej zawarcia.

Jeśli masz wątpliwości co do sposobu przetwarznia danych osobowych w Twojej firmie skontaktuj się z Kancelarią Prawną.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII