Ochrona własności intelektualnej
Ochrona własności intelektualnej - zakres usług. Kancelaria Radcy Prawnego Konrada Krasuskiego wspiera klientów w sprawach związanych z własnością intelektualną, zwłaszcza w zakresie osobistych i majątkowych praw autorskich. Sporządzamy i weryfikujemy wszelkie umowy związane z prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, a także prawami własności przemysłowej (umowy o przeniesienie praw autorskich, licencje, umowy know-how).
Radca prawny z naszej kancelarii doradzi w zakresie prawnych możliwości wykorzystania programów komputerowych i baz danych.
Prawnicy kancelarii prawnej zapewniają wsparcie w negocjacjach, a także reprezentację w sporach sadowych i arbitrażowych dotyczących naruszenia własności intelektualnej. Na życzenie klienta wykonujemy audyt jego działalności pod kątem zgodności z regulacjami dotyczącymi praw na dobrach niematerialnych, a także przepisami dotyczącymi czynów nieuczciwej konkurencji.
Prawo autorskie - plagiat
W nieniejszym wpisie nasz radca prawny wyjaśnia kiedy mamy do czynienia z plagiatem. W postępowaniach sądowych o naruszenie praw autorskich pozwani często bronią się zarzutem, że nie korzystają z cudzego utworu, lecz posługują się stworzonym przez siebie utworem. W konsekwencji sąd rozpatrujący taką sprawę będzie musiał ustalić, czy utwór, którym posługiwał się pozwany może zostać uznany za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prawo autorskie a odszkodowanie
Prawo autorskie a odszkodowanie - radca prawny wyjaśnia w jakiej sytuacji naruszenie praw autorskich może spowodować odpowiedzialność odszkodowawczą. W praktyce często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi możliwości uzyskania odszkodowania za naruszenie autorskich praw majątkowych, polegającego na korzystaniu z utworu bez zgody. Uprawnieni, których autorskie prawa majątkowe zostały naruszone w taki sposób z reguły zastanawiają się jaką kwotę mogą uzyskać w postępowaniu sądowym.
Prawo autorskie - zadośćuczynienie
Zarówno osobiste, jak i majątkowe prawa autorskie podlegają ochronie - wyąjnia radca prawny z kancelarii. Ustawodawca zróżnicował jednak katalog roszczeń, z którymi mogą występować twórcy oraz inne osoby, które są do tego uprawnione. Ostatnio w swojej praktyce spotkałem się z pytaniem ze strony twórcy, który chciał domagać się zadośćuczynienia za naruszenie przysługujących mu osobistych praw autorskich. Czy takie roszczenie przysługuje twórcy?
Ochrona wizerunku osoby publicznej
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 01 sierpnia 2019 r., sygn.: V ACa 501/18 wizerunek to podobizna człowieka na obrazie, fotografii lub utrwalona w inny sposób. W świetle przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych publikacja wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, z wyjątkami ustanawiającymi wolność jego rozpowszechniania w określonych sytuacjach bez takiej zgody (tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 lipca 2020 r., sygn.: I CSK 673/18). Jednym z tych wyjątków jest rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, której wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych.