Ochrona własności intelektualnej

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

RADCA PRAWNY DO OCHRONY WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Doradztwo prawne z zakresu ochrony praw autorskich
i własności przemysłowej.

ZASTĘPSTWO PROCESOWE

Zastępstwo procesowe - własność intelektualna / prawa autorskie

DORADZTWO PRAWNE

Doradztwo prawne z zakersu własności intelektualnej

SPORZĄDZANIE UMÓW

Sporządzanie umów z zakresu prawa autorskiego

Wyngrodzenie i roszczenia

Pomożemy w dochodzeniu roszczeń związanych z prawami autorskimi

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 01 sierpnia 2019 r., sygn.: V ACa 501/18 wizerunek to podobizna człowieka na obrazie, fotografii lub utrwalona w inny sposób. W świetle przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych publikacja wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, z wyjątkami ustanawiającymi wolność jego rozpowszechniania w określonych sytuacjach bez takiej zgody (tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 lipca 2020 r., sygn.: I CSK 673/18). Jednym z tych wyjątków jest rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, której wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych.

Osoba powszechnie znana pełniąca funkcje publiczne – pojęcie

Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie zawierają definicji pojęcia osoby powszechnie znanej, która pełni funkcje publiczne. W orzecznictwie przyjęto, że przy ocenie czy osoba, której wizerunek rozpowszechniono, jest powszechnie znana trzeba uwzględnić krąg odbiorców, do którego adresowana jest publikacja lub inna forma rozpowszechniania wizerunku (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 26 maja 2020 r., sygn.: I ACa 13/20). Jak podkreślił Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 06 lutego 2018 r., sygn.: V ACa 1040/17, dla wskazania zakresu tego pojęcia nieprzydatne są jednak kryteria liczbowe, statystyczne - nie da się bowiem sensownie wskazać, jaki procent publiczności ma rozpoznawać konkretną osobę. Powszechnie przyjmuje się także, że wyjątek pozwalający na wykorzystanie wizerunku osoby bez jej zgody nie musi się odnosić do osób znanych w całej Polsce, a wystarczy, że osoby te będą znane w środowisku, w którym się obracają.

Kiedy osoba powszechnie znana pełniąca funkcje publiczne może się domagać się ochrony wizerunku?

Możliwość domagania się ochrony wizerunku powstaje, gdy jest on rozpowszechniany nie w związku z działalnością publiczną danej osoby publicznej, ale w materiałach dotyczących prywatnej sfery życia tej osoby. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 04 grudnia 2019 r., sygn.: I CSK 497/18, jeżeli nie wykazano związku pomiędzy wykonywaną działalnością publiczną a opublikowanym wizerunkiem lub informacją o prywatnym charakterze, to niedopuszczalne jest rozpowszechnianie wizerunku.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII