Ochrona własności intelektualnej

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

RADCA PRAWNY DO OCHRONY WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Doradztwo prawne z zakresu ochrony praw autorskich
i własności przemysłowej.

ZASTĘPSTWO PROCESOWE

Zastępstwo procesowe - własność intelektualna / prawa autorskie

DORADZTWO PRAWNE

Doradztwo prawne z zakersu własności intelektualnej

SPORZĄDZANIE UMÓW

Sporządzanie umów z zakresu prawa autorskiego

Wyngrodzenie i roszczenia

Pomożemy w dochodzeniu roszczeń związanych z prawami autorskimi

Prawo autorskie a odszkodowanie - radca prawny wyjaśnia w jakiej sytuacji naruszenie praw autorskich może spowodować odpowiedzialność odszkodowawczą. W praktyce często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi możliwości uzyskania odszkodowania za naruszenie autorskich praw majątkowych, polegającego na korzystaniu z utworu bez zgody. Uprawnieni, których autorskie prawa majątkowe zostały naruszone w taki sposób z reguły zastanawiają się jaką kwotę mogą uzyskać w postępowaniu sądowym.

Wynagrodzenie za korzystanie z utworu

Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewidują, że podmiot posiadający autorskie prawa majątkowe może żądać od osoby, która naruszyła te prawa naprawienia wyrządzenia szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu.

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia?

W orzecznictwie wielokrotnie pojawiał się ten problem. Przykładowo Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn.: II CSK 211/18 przyjął, że określenie wysokości wynagrodzenia wymaga przede wszystkim zbadania zakresu i charakteru eksploatacji utworu przez naruszyciela oraz oceny, jaką kwotę uzyskałby uprawniony tytułem wynagrodzenia, gdyby korzystanie to odbywało się za zgodą uprawnionego. Podobnie uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn.: V CSK 617/15, podkreślając, że przez stosowne wynagrodzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby podmiot prawa autorskiego, gdyby pozwany zawarł z nim umowę o korzystanie z utworu w zakresie dokonanego naruszenia. W wielu przypadkach zdarza się, że korzystanie z utworu bez odpowiedniej zgody następuje po rozwiązaniu umowy, która dotychczas uprawniała naruszyciela do korzystania z utworu. Wówczas przy ustaleniu wysokości wynagrodzenia uwzględnia się przede wszystkim wolę stron umowy, tj. kwotę wynagrodzenia określoną w łączącej strony wcześniej umowy (tak przyjęto w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 03 lutego 2017 r., sygn.: II CSK 400/16).

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII