Ochrona własności intelektualnej

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

RADCA PRAWNY DO OCHRONY WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Doradztwo prawne z zakresu ochrony praw autorskich
i własności przemysłowej.

ZASTĘPSTWO PROCESOWE

Zastępstwo procesowe - własność intelektualna / prawa autorskie

DORADZTWO PRAWNE

Doradztwo prawne z zakersu własności intelektualnej

SPORZĄDZANIE UMÓW

Sporządzanie umów z zakresu prawa autorskiego

Wyngrodzenie i roszczenia

Pomożemy w dochodzeniu roszczeń związanych z prawami autorskimi

W nieniejszym wpisie nasz radca prawny wyjaśnia kiedy mamy do czynienia z plagiatem. W postępowaniach sądowych o naruszenie praw autorskich pozwani często bronią się zarzutem, że nie korzystają z cudzego utworu, lecz posługują się stworzonym przez siebie utworem. W konsekwencji sąd rozpatrujący taką sprawę będzie musiał ustalić, czy utwór, którym posługiwał się pozwany może zostać uznany za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pojęcie utworu

Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawierają definicję utworu. Zgodnie z tą definicją dany wytwór ludzkiej działalności musi posiadać kilka cech. Dla odróżnienia utworu od plagiatu najistotniejsza jest jednak cecha nowości, oryginalności i indywidualności.

Za przedmiot prawa autorskiego uznaje się tylko taki przejaw ludzkiej aktywności, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania (…). Warunkiem uznania określonego rezultatu za utwór w ujęciu cytowanego powyżej przepisu jest samodzielne stworzenie przez jego twórcę oznaczonego bytu niematerialnego utrwalonego w dowolny sposób. Jednocześnie wypada zaznaczyć, że nie każdy przejaw działalności twórczej może być uznany za utwór, a jedynie tylko taki przejaw, który posiada cechę go indywidualizującą.

Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn.: V AGa 652/18:

Pojęcie plagiatu

Na podstawie wyżej wskazanej definicji utworu można wskazać, że za plagiat uznawana będzie przede wszystkim taka działalność, której brak jest cech oryginalności. Należy jednak odróżnić pojęcie oryginalności od nowości. Przyjmuje się, że nawet kompilacje wykorzystujące dane powszechnie dostępne mogą stanowić utwór, o ile posiadają cechę oryginalności wyrażającą się przykładowo w doborze materiałów. Wymaga jeszcze podkreślenia, że dla uznania danego utworu za plagiat nie ma znaczenia czy osoba dopuszczająca się plagiatu robi to w sposób częściowy czy całościowy, tj. czy posługuje się jedynie częścią utworu czy jego całością.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII