Umowy licencyjne - radca prawny wyjaśnia co powinny zawierać? Zawarcie umowy licencyjnej uprawnia do korzystania z utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Minimalna treść umowy licencyjnej jest uregulowana w wyżej wskazanej ustawie. Ustawodawca pozostawił jednak stronom umowy licencyjnej możliwość uregulowania jej w pewnym zakresie w sposób odmienny niż przewidują to przepisy.
Zakres terytorialny licencji
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu jedynie na terytorium, na którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, co oznacza, że gdy strony nie określą tego inaczej, możliwość korzystania z utworu będzie ograniczona jedynie do jednego państwa. Strony mają jednak swobodę w uregulowaniu zakresu terytorialnego obowiązywania licencji w odmienny sposób w łączącej je umowie.
Zakres czasowy licencji
Umowa licencyjna w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uprawnia do korzystania z utworu jedynie przez okres 5 lat. Po upływie tego terminu prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa, a zatem licencjobiorca traci wówczas możliwość korzystania z utworu. Oczywiście strony w umowie mogą dowolnie ustalić ten okres.
Licencja niewyłączna
Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowią także, że jeśli strony w umowie nie zastrzegą wyłączności korzystania z utworu w określony sposób, to udzielenie licencji nie wyklucza możliwości udzielenia przez twórcę licencji także innym osobom. Natomiast często licencjobiorcom zależy na wyłączności korzystania z danego utworu, co będzie niemożliwe, jeśli strony umowy nie zawrą w niej odpowiednich postanowień.
Podsumowanie
Jak widać ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawiera propozycję kształtu umowy licencyjnej. W razie braku odmiennej woli stron do umowy ich łączącej z mocy prawa będą miały zastosowanie przepisy wyżej wskazanej ustawy. Z tego względu przy tworzeniu umów licencyjnych najlepiej skorzystać z usług profesjonalisty, który pomoże sporządzić umowę tak by w jak najszerszym zakresie odpowiadała ona woli stron.