Ochrona własności intelektualnej

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

RADCA PRAWNY DO OCHRONY WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Doradztwo prawne z zakresu ochrony praw autorskich
i własności przemysłowej.

ZASTĘPSTWO PROCESOWE

Zastępstwo procesowe - własność intelektualna / prawa autorskie

DORADZTWO PRAWNE

Doradztwo prawne z zakersu własności intelektualnej

SPORZĄDZANIE UMÓW

Sporządzanie umów z zakresu prawa autorskiego

Wyngrodzenie i roszczenia

Pomożemy w dochodzeniu roszczeń związanych z prawami autorskimi

Umowy licencyjne - radca prawny wyjaśnia co powinny zawierać? Zawarcie umowy licencyjnej uprawnia do korzystania z utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Minimalna treść umowy licencyjnej jest uregulowana w wyżej wskazanej ustawie. Ustawodawca pozostawił jednak stronom umowy licencyjnej możliwość uregulowania jej w pewnym zakresie w sposób odmienny niż przewidują to przepisy.

Zakres terytorialny licencji

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu jedynie na terytorium, na którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, co oznacza, że gdy strony nie określą tego inaczej, możliwość korzystania z utworu będzie ograniczona jedynie do jednego państwa. Strony mają jednak swobodę w uregulowaniu zakresu terytorialnego obowiązywania licencji w odmienny sposób w łączącej je umowie.

Zakres czasowy licencji

Umowa licencyjna w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uprawnia do korzystania z utworu jedynie przez okres 5 lat. Po upływie tego terminu prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa, a zatem licencjobiorca traci wówczas możliwość korzystania z utworu. Oczywiście strony w umowie mogą dowolnie ustalić ten okres.

Licencja niewyłączna

Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowią także, że jeśli strony w umowie nie zastrzegą wyłączności korzystania z utworu w określony sposób, to udzielenie licencji nie wyklucza możliwości udzielenia przez twórcę licencji także innym osobom. Natomiast często licencjobiorcom zależy na wyłączności korzystania z danego utworu, co będzie niemożliwe, jeśli strony umowy nie zawrą w niej odpowiednich postanowień.

Podsumowanie

Jak widać ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawiera propozycję kształtu umowy licencyjnej. W razie braku odmiennej woli stron do umowy ich łączącej z mocy prawa będą miały zastosowanie przepisy wyżej wskazanej ustawy. Z tego względu przy tworzeniu umów licencyjnych najlepiej skorzystać z usług profesjonalisty, który pomoże sporządzić umowę tak by w jak najszerszym zakresie odpowiadała ona woli stron.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII