Prawo konkurencji i prawo konsumenckie

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

CZYNY NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI,
OCHRONA KONKURENCJI I KONSUMENTÓW

Stałeś się ofiarą nieuczciwej konkurencji albo chcesz się
uchronić przed naruszeniem zasad uczciwej konkurencji?

Stałeś się ofiarą czynu nieuczciwej konkurencji? 

Radca prawny - prawo konkurencji

Konkurencja podszywa się pod Ciebie lub w inny sposób narusza Twoje prawa? Napisz do nas!

CZYN NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI

Sprawdzimy, czy działanie jest czynem nieuczciwej konkurencji

JAKIE ROSZCZCZENIE?!

Analiza roszczeń w związku z czynem nieuczciwej konkurencji

POSTĘPOWANIE

Reprezentacja w sprawie z czynu nieuczciwej konkurencji

DORADZTWO

Doaradzamy w zakresie spraw związanych z czynami nieuczciwej konkurencji

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa - czym jest tajemnica przedsiębiorstwa, w jakis posób następuje naruszenie tajemnicy i jakie prawa ci przysługują w razie naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. W artykule dotyczącym pojęcia i rodzajów czynów nieuczciwej konkurencji, jako czyn tego rodzaju zostało wyróżnione naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Nic w tym dziwnego, bowiem każde przedsiębiorstwo, które odniosło sukces na rynku, posiada swoje tajemnice i dzięki nim może prowadzić swoją działalność w efektywny sposób. W związku z tym, prawodawca krajowy i unijny uznali, że zachowanie polegajace na ujawnieniu, wykorzystaniu lub pozyskaniu takich informacji stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Czym są tajemnice przedsiębiorstwa?

Przy wyjaśnieniu tego pojęcia pomocne będą przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z nimi, tajemnicą przedsiębiorstwa są informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne lub inne posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.

Kiedy nastepuje naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

Aby dane zachowanie mogło zostać zakwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji, pozyskanie informacji należących do przedsiębiorstwa musi nastąpić bez zgody przedsiębiorstwa i wynikać z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści. Nieurawniony dostęp może polegać na włamaniu do siedziby przedsiębiorstwa i kradzieży dokumentów zawierających tajemnice przedsiębiorstwa, ale także np. na włamaniu na internetowe serwery przedsiębiorstwa i kradzież danych. Informacja podlegająca ochronie powinna być poufna, posiadać wartość gospodarczą i być poddana odpowiednim działaniom w celu zachowania jej poufności, w szczególności odpowiednim zabezpieczeniom.

Jak przeciwdziałać takim zachowaniom oraz niwelować ich skutki?

We wcześniejszym artykule wskazywaliśmy rodzaje roszczeń przysługujących w razie popełnienia czynów nieuczciwej konkurencji. Celem przypomnienia, w takiej sytuacji przysługują roszczenia: o zaniechanie, o usunięcie skutków niedozwolonych działań, o złożenie oświadczenia, o naprawienie szkody, o wydanie bezspodstawnie uzyskanych korzyści, o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII