Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa - czym jest tajemnica przedsiębiorstwa, w jakis posób następuje naruszenie tajemnicy i jakie prawa ci przysługują w razie naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. W artykule dotyczącym pojęcia i rodzajów czynów nieuczciwej konkurencji, jako czyn tego rodzaju zostało wyróżnione naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Nic w tym dziwnego, bowiem każde przedsiębiorstwo, które odniosło sukces na rynku, posiada swoje tajemnice i dzięki nim może prowadzić swoją działalność w efektywny sposób. W związku z tym, prawodawca krajowy i unijny uznali, że zachowanie polegajace na ujawnieniu, wykorzystaniu lub pozyskaniu takich informacji stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Czym są tajemnice przedsiębiorstwa?
Przy wyjaśnieniu tego pojęcia pomocne będą przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z nimi, tajemnicą przedsiębiorstwa są informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne lub inne posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.
Kiedy nastepuje naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa?
Aby dane zachowanie mogło zostać zakwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji, pozyskanie informacji należących do przedsiębiorstwa musi nastąpić bez zgody przedsiębiorstwa i wynikać z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści. Nieurawniony dostęp może polegać na włamaniu do siedziby przedsiębiorstwa i kradzieży dokumentów zawierających tajemnice przedsiębiorstwa, ale także np. na włamaniu na internetowe serwery przedsiębiorstwa i kradzież danych. Informacja podlegająca ochronie powinna być poufna, posiadać wartość gospodarczą i być poddana odpowiednim działaniom w celu zachowania jej poufności, w szczególności odpowiednim zabezpieczeniom.
RADCA PRAWNY - PRAWO KONKURENCJI
Zadzwoń - 71 719 59 08 lub napisz do nas -
Jak przeciwdziałać takim zachowaniom oraz niwelować ich skutki?
We wcześniejszym artykule wskazywaliśmy rodzaje roszczeń przysługujących w razie popełnienia czynów nieuczciwej konkurencji. Celem przypomnienia, w takiej sytuacji przysługują roszczenia: o zaniechanie, o usunięcie skutków niedozwolonych działań, o złożenie oświadczenia, o naprawienie szkody, o wydanie bezspodstawnie uzyskanych korzyści, o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.