W jednym z poprzednich wpisów nasz radca prawny omówił niektóre z czynów nieuczciwej konkurencji. Wspomniano w tym wpisie także, że w przypadku popełnienia takiego czynu przez przedsiębiorcę, przysługują środki prawne pozwalające na przeciwdziałanie takim czynom. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wyznacza katalog takich środków.
Roszczenie o zaniechanie
W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony może żądać zaniechania niedozwolonych działań. Jest to najważniejszy środek chroniący interesy przedsiębiorcy. Można z niego skorzytać w sytuacjach, gdy czyn już został popełniony, gdy czyn jeszcze nie został popełniony, lecz istnieje obawa, że tak się stanie oraz w sytuacji, gdy zachodzi niebezpieczeństwo ponownego popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. W ramach tego roszczenia można żądać zaprzestania działania, lecz nie można żądać konkretnego działania przez przedsiębiorcę popełniającego czyn nieuczciwej konkurencji (np. zaniechanie używania oznaczeń wprowadzających w błąd, zaniechanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji).
Roszczenie o usunięcie skutków niedozwolonych działań
Dzięki temu roszczeniu można dochodzić czynnego zachowania, którym przedsiębiorca popełniający czyn nieuczciwej konkurencji ma usunąć skutki swojego czynu.
Roszczenie o złożenie oświadczenia
Deklaracja publiczna przedsiębiorcy dokonującego czynu nieuczciwej konkurencji o określonej treści i formie. Celem jest podanie do wiadomości publicznej sprostowania informacji niezgodnych z prawdą, powstałych w wyniku czynu nieuczciwej konkurencji. W pozwie powinno zawrzeć się treść oświadczenia, jakie ma zostać ogłoszone, jednakże o ostatecznej jego treści zadecyduje sąd.
Roszczenie o naprawienie szkody
Jego treścią jest żądanie naprawienia szkody, która została wyrządzona w wyniku czynu nieuczciwej konkurencji. Przez szkodę rozumiemy uszczerbek w sferze majątkowej oraz niemajątkowej. Szkoda obejmuje zarówno stratę rzeczywistą, jak i utratę zysku, czyli to, co przedsiębiorca spodziewał się uzyskać, gdyby nie czyn nieuczciwej konkurencji. Naprawienie szkody może polegać na przywróceniu stanu sprzed zaistnienia czynu, bądź zapłątę odpowiedniej sumy pieniężnej.
Roszczenie o wydanie bezspodstawnie uzyskanych korzyści
W przypadku tego roszczenia można żądać wydania korzyści w naturze, a jeżeli nie jest to możliwe, zwrotu ich wartości w pieniadzach.
Roszczenie o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny
Chodzi tutaj o zobowiązanie osoby popełniającej czyn nieuczciwej konkurencji do zapłaty określonej sumy pieniężnej na cele związane ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego. Jest to pewnego rodzaju kara, która może przysłużyć się dobru wspólnemu. Jak widać, istnieje wiele instrumentów prawnych dzięki którym możliwe jest zwalczenie skutków czynu nieuczciwej konkurencji oraz nawet przeciwdziałanie im w przypadku samego zagrożenia ich popełnienia. To, z jakich można skorzystać, zależne jest od okoliczności konkretnej sprawy. Warto zasięgnąć opinii osoby zajmującej się tą tematyką, aby poznać swoje możliwości i w odpowiedni sposób zareagować na czyn nieuczciwej konkurencji bądź zagrożenie jego popełnienia.