Prawo konkurencji i prawo konsumenckie

Wybierz swój język

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój radca prawny we Wrocławiu

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+48 736 860 916

Twój Radca Prawny

CZYNY NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI,
OCHRONA KONKURENCJI I KONSUMENTÓW

Stałeś się ofiarą nieuczciwej konkurencji albo chcesz się
uchronić przed naruszeniem zasad uczciwej konkurencji?

Stałeś się ofiarą czynu nieuczciwej konkurencji? 

Radca prawny - prawo konkurencji

Konkurencja podszywa się pod Ciebie lub w inny sposób narusza Twoje prawa? Napisz do nas!

CZYN NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI

Sprawdzimy, czy działanie jest czynem nieuczciwej konkurencji

JAKIE ROSZCZCZENIE?!

Analiza roszczeń w związku z czynem nieuczciwej konkurencji

POSTĘPOWANIE

Reprezentacja w sprawie z czynu nieuczciwej konkurencji

DORADZTWO

Doaradzamy w zakresie spraw związanych z czynami nieuczciwej konkurencji

W jednym z poprzednich wpisów nasz radca prawny omówił niektóre z czynów nieuczciwej konkurencji. Wspomniano w tym wpisie także, że w przypadku popełnienia takiego czynu przez przedsiębiorcę, przysługują środki prawne pozwalające na przeciwdziałanie takim czynom. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wyznacza katalog takich środków.

Roszczenie o zaniechanie

W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony może żądać zaniechania niedozwolonych działań. Jest to najważniejszy środek chroniący interesy przedsiębiorcy. Można z niego skorzytać w sytuacjach, gdy czyn już został popełniony, gdy czyn jeszcze nie został popełniony, lecz istnieje obawa, że tak się stanie oraz w sytuacji, gdy zachodzi niebezpieczeństwo ponownego popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. W ramach tego roszczenia można żądać zaprzestania działania, lecz nie można żądać konkretnego działania przez przedsiębiorcę popełniającego czyn nieuczciwej konkurencji (np. zaniechanie używania oznaczeń wprowadzających w błąd, zaniechanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji).

Roszczenie o usunięcie skutków niedozwolonych działań

Dzięki temu roszczeniu można dochodzić czynnego zachowania, którym przedsiębiorca popełniający czyn nieuczciwej konkurencji ma usunąć skutki swojego czynu.

Roszczenie o złożenie oświadczenia

Deklaracja publiczna przedsiębiorcy dokonującego czynu nieuczciwej konkurencji o określonej treści i formie. Celem jest podanie do wiadomości publicznej sprostowania informacji niezgodnych z prawdą, powstałych w wyniku czynu nieuczciwej konkurencji. W pozwie powinno zawrzeć się treść oświadczenia, jakie ma zostać ogłoszone, jednakże o ostatecznej jego treści zadecyduje sąd.

Roszczenie o naprawienie szkody

Jego treścią jest żądanie naprawienia szkody, która została wyrządzona w wyniku czynu nieuczciwej konkurencji. Przez szkodę rozumiemy uszczerbek w sferze majątkowej oraz niemajątkowej. Szkoda obejmuje zarówno stratę rzeczywistą, jak i utratę zysku, czyli to, co przedsiębiorca spodziewał się uzyskać, gdyby nie czyn nieuczciwej konkurencji. Naprawienie szkody może polegać na przywróceniu stanu sprzed zaistnienia czynu, bądź zapłątę odpowiedniej sumy pieniężnej.

Roszczenie o wydanie bezspodstawnie uzyskanych korzyści

W przypadku tego roszczenia można żądać wydania korzyści w naturze, a jeżeli nie jest to możliwe, zwrotu ich wartości w pieniadzach.

Roszczenie o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny

Chodzi tutaj o zobowiązanie osoby popełniającej czyn nieuczciwej konkurencji do zapłaty określonej sumy pieniężnej na cele związane ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego. Jest to pewnego rodzaju kara, która może przysłużyć się dobru wspólnemu. Jak widać, istnieje wiele instrumentów prawnych dzięki którym możliwe jest zwalczenie skutków czynu nieuczciwej konkurencji oraz nawet przeciwdziałanie im w przypadku samego zagrożenia ich popełnienia. To, z jakich można skorzystać, zależne jest od okoliczności konkretnej sprawy. Warto zasięgnąć opinii osoby zajmującej się tą tematyką, aby poznać swoje możliwości i w odpowiedni sposób zareagować na czyn nieuczciwej konkurencji bądź zagrożenie jego popełnienia.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII