Czy przejęcie pracownika konkurencji jest czynem nieuczciwej konkurencji? - radca prawny wyjaśnia w jakiej sytuacji. Wykwalifikowany i doświadczony pracownik stanowi znaczącą pomoc dla przedsiębiorcy w prowadzeniu jego działalności gospodarczej. Bywa jednak tak, w szczególności w specjalistycznych branżach, że ciężko jest znaleźć takiego pracownika, ze względu na to, że pozostaje już stroną stosunku pracy lub w inny sposób współpracuje z konkurencyjnym przedsiębiorcą. W związku z tym, aby pracownika już zatrudnionego nakłonić do zmiany pracy, należy przedstawić mu konkurencyjne warunki. Należy jednak być ostrożnym, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji, jakim jest tzw. przejmowanie pracowników konkurencji.
Przesłanki czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie przejmowania pracowników konkurencji
Wśród przesłanek czynu nieuczciwej konkurencji z art. 12 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wyróżnia się:
- nakłanianie osoby świadczącej na rzecz przedsiębiorcy pracę, na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, do niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych albo innych obowiązków umownych,
- w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim albo szkodzenia przedsiębiorcy.
W związku z tym, muszą wystąpić: nakłanianie pracownika do niewykonania lub nienależytego wykonania jego obowiązków oraz cel w postaci przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim albo zaszkodzenie konkurentowi.
Przejęcie pracownika konkurencji - granica między przedstawieniem pracownikowi konkurencyjnej oferty, a popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji
Przy próbie rekrutacji pracownika już zatrudnionego, należy zachować ostrożność. Oczywiście możliwe jest skierowanie do niego oferty pracy, w tym na konkurencyjnych warunkach zatrudnienia, wyszczególniając przy tym korzyści płynące z zatrudnienia w nowej firmie. Jeżeli stanowiłoby to czyn nieuczciwej konkurencji, niemożliwe byłoby zrekrutowanie pracownika. Przy wyznaczeniu granicy pomiędzy konkurencyjną ofertą a czynem nieuczciwej konkurencji z pomocą przychodzi orzecznictwo sądów. Według jednego z orzeczeń:
Samo złożenie konkurencyjnej oferty pracownikowi bądź klientowi przedsiębiorcy nie stanowi jeszcze nakłaniania do niewykonania, lub nienależytego wykonania, albo rozwiązania umowy, jednakże tylko wtedy jeśli są zgodne z dobrym obyczajem i z prawem, a także z zasadami uczciwej konkurencji i swobody działalności gospodarczej. Deliktem nie są zachowania będące wynikiem suwerennej decyzji pracownika lub innej osoby świadczącej pracę na rzecz przedsiębiorcy. Dlatego dla ustalenia, iż w danej sytuacji doszło do czynu nieuczciwej konkurencji istotne są okoliczności, w których dochodzi do takich działań, to jest czy rozwiązanie umowy (o pracę lub innego stosunku prawnego, którego treścią jest świadczenie pracy na rzecz określonego podmiotu - przedsiębiorcy) jest wynikiem nakłaniania przez osobę trzecią czy autonomicznej decyzji.
Tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 15 listopada 2012 r., I ACa 1042/12
RADCA PRAWNY - PRAWO KONKURENCJI
Zadzwoń - 71 719 59 08 lub napisz do nas -
Przejęcie pracownika konkurencji - czym należy pamiętać
W związku z tym, przy kierowaniu oferty do pracownika zatrudnionego w firmie konkurencyjnej, należy zachować ostrożność i kierować się dobrymi obyczajami oraz przestrzegać przepisów prawa, w tym prawa uczciwej konkurencji. Samo podjęcie przez pracownika decyzji o zmianie pracodawcy musi być autonomiczne. Jeżeli bowiem doszłoby do badania sprawy przez sąd, starałby się on ustalić, czy czynniki związane z przedsiębiorcą kierującym ofertę wpłynęły na decyzję pracownika. Najważniejsze to nie wywierać nacisków na pracownika, skierować do niego uczciwą i przejrzystą ofertę oraz pozostawić mu swobodę w podjęciu decyzji. W przeciwnym razie możliwe jest narażenie się na odpowiedzialność cywilną. Roszczenia, które przysługują poszkodowanemu przedsiebiorcy omówiliśmy we wpisnie pt. roszczenia związane z czynami nieuczciwej konkurencji.