Odszkodowanie lub zadośćuczynienie za nieudane wakacje lub zamrnowany urlop - kiedy i komu się należy wyjaśnia radca prawny z Wrocławia? Wymarzone wakacje okazały się klapą? Biuro podróży oferowało wysoki standard hotelu, bliskość do morza, dodatkowe atrakcje dla dzieci, a na miejscu okazało się, że warunki są zupełnie inne niż te obiecywane przez organizatora? Wakacji Ci na pewno nikt nie zwróci, ale w zamian za stres i rozczarowanie z powodu nieudanych wakacji możesz się domagać odszkodowania i zadośćuczynienia od biura podróży.
Kiedy odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie za nieudane wakacje?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie często są utożsamiane ze sobą. Odszkodowanie ma służyć naprawieniu szkody majątkowej. Oznacza to, że możesz się domagać zwrotu różnicy pomiędzy ceną wycieczki, którą zapłaciłeś, a którą byś zapłacił przy uwzględnieniu tych gorszych warunków, w których musiałeś spędzić wakacje. Organizator poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą w sytuacji, gdy zastane na miejscu warunki będzie się różnić od tych oferowanych przez biuro podróży i stwierdzonych w umowie, w katalogach czy w opisie wycieczki umieszczonym na stronie internetowej organizatora. Często turyści nie zdają sobie sprawy, że obok odszkodowania, mogą dochodzić także zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Możliwość żądania zadośćuczynienia za nieudany urlop została potwierdzona w orzecznictwie. Zadośćuczynienie służy innemu celowi niż odszkodowanie, gdyż ma stanowić rekompensatę za doznaną krzywdę wynikłą ze stresu i rozczarowania podczas nieudanych wakacji. Świadczenie to ma charakter bardziej subiektywny i jest w głównej mierze ustalane na podstawie opisu negatywnych przeżyć osoby pokrzywdzonej.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Tabela Frankfurcka - zmarnowany urlop
Uwodnienie wysokości odszkodowania w przypadku nieudanych wakacji nie jest prostym zadaniem. Z pomocą przychodzi jednak Karta Frankfurcka, która zawiera zestawinie określające w jakiej wysokości można dochodzić odszkodowania za niewykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych we wskaznaym zakresie. W tabeli tej można odnaleźć obiektywne wady, takie jak odległość od plaży (5-15% ceny wycieczki), ale także subiektywne, takie jak monotonny jadłospis (5% ceny wycieczki). Wskazać jednakże należy, że wartości wskazane w Tabeli Frankfurckiej nie są wiążące dla sądów.
Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia za nieudane wakacje lub zmarnowany urlop
Należy podkreślić, że tabela Frankfurcka w większości przypadków zawiera jedynie przedziały, w jakich można żądać obniżenia ceny za zmarnowany urlop. Stąd sąd stosując tę tabelę ma spory zakres swobody w określeniu wysokości odszkodowania. W przypadku wystąpienia większej ilości niezgodności możliwe jest zsumowanie wartości odszkodowania. Wysokość odszkodowania za znmarnowany urlop może wynosić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Duże znaczenie przy ustaleniu wysokości odszkodowania będzie miał fakt na czym polegały różnice, jaka była ich uciążliwość i długotrwałość, a także od działań podjętych przez biuro podróży na wieść o zaistniałych niedogodnościach.
Przyznanie zadośćuczynienia za szkodę wyrządzoną niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy o świadczenie usług turystycznych znajduje umocowanie prawne w art. 11 a ust. 1 ustawy o usługach turystycznych.
Tak uznał Sąd Okręgowy w Radomiu w wyroku z dnia 21.11.2013, sygn. akt IV Ca 466/13