Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Pogryzienie przez psa - radca prawny wyjaśnia jakie roszczenia Ci przysługują. Ten kto został pogryziony przez cudzego psa ma prawo żądać zadośćuczynienia i odszkodowania za doznaną szkodę. Osobą uprawnioną do dochodzenia zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia jest osoba bezpośrednio poszkodowana, czyli osoba pogryziona. Jeżeli pogryzione zostanie dziecko, to zastępować je w ewentualnej sprawie sądowej będą rodzice.

Pogryzienie przez psa

Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie!

Pogryzienie przez psa - kto jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego osoba, która chowa zwierzę lub się nim posługuje, jest zobowiązana do naprawienia szkody - tym samym jest odpowiedzialna za pogryzienie przez psa. Ta osoba nie musi być konieczne właścicielem psa. Co więcej osoba odpowiedzialna za zwierzę będzie zobowiązana do naprawienia szkody także w sytuacji, gdy pies uciekł, a zatem gdy nie był pod jej bezpośrednim nadzorem. W przypadku tego rodzaju zdarzeń z reguły odpada możliwość dochodzenia roszczeń za pogryzienie przez psa od ubezpieczyciela osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. Wobec tego jeżeli właściciel psa nie chce dobrowolnie zaspokoić roszczeń osoby poszkodowanej przez pogryzienie przez psa, konieczne w celu dochodzenia jej praw stanie się skierowanie sprawy do sądu. Wygranie sprawy sądowej natomiast nie zawsze będzie oznaczało możliwość wyegzekwowania przysługujących należności od osoby zobowiązanej do nadzoru nad zwierzęciem z uwagi na jej stan majątkowy - wyjaśnia radca prawny z naszej kancelarii prawnej.

Pogryzienie przez psa | odszkodowanie | kancelaria prawna

Pogryzienie przez psa - odszkodowanie i zadośćuczynienie

Osoba pogryziona przez psa może żądać zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. Świadczenia te służą zrekompensowaniu różnego rodzaju szkód. Odszkodowanie ma na celu wynagrodzenie szkody majątkowej powstałej związku z pogryzieniem. Zatem odszkodowanie powinno objąć zwrot wszelkich środków poniesionych na leczenie, w tym kosztów dojazdu do placówek lekarskich, rekompensatę za zniszczone przedmioty (np. odzież), a także zwrot różnicy pomiędzy wynagrodzeniem otrzymywanym przez czas zwolnienia lekarskiego a pełnym wynagrodzeniem. Jak wskazuje radca prawny - zadośćuczynienie z kolei ma rekompensować doznaną krzywdę, czyli wszelkie cierpienia i inne negatywne przeżycia psychiczne związane z pogryzieniem. Do ustalenia wysokości zadośćuczynienia decydujące znaczenie będą miały takie okoliczności jak zmiany w życiu osoby poszkodowanej spowodowane pogryzieniem, powstanie widocznych blizn, rezygnacja z hobby oraz uprawiania sportu, strach przed psami, a także ewentualnie stwierdzony uszczerbek na zdrowiu.

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Jak długo można żądać zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia za pogryzienie przez psa?

Odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki pogryzienia przez psa można co do zasady dochodzić przez upływem terminu 3 lat od dnia pogryzienia. Jednak okresy przedawnienia w niektórych przypadkach mogą być dłuższe i wynosić nawet 20 lat od zdarzenia. Więcej o przedawnieniu roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym, możesz się dowiedzieć tutaj.

Wymagane dokumenty

Niezwykle ważne jest gromadzenie dokumentacji medycznej związanej z urazami doznanymi na skutek pogryzienia. Nadto osoba poszkodowana powinna zadbać o zgromadzenie danych właściciela psa, oświadczenia właściciela psa o zaistniałym zdarzeniu lub notatki policyjnej, faktur za koszty leczenia i dojazdy do placówek medycznych.

Podmiotem odpowiedzialnym za szkodę jest każdy, kto zwierzę chowa albo się nim posługuje. Chodzi więc o osobę, która sprawuje władztwo nad zwierzęciem. Odpowiada ona także za osoby, którym powierzyła pieczę nad zwierzęciem (np. podwładnego, domownika).

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 8.04.2015, sygn. akt I ACa 1472/14

Jesteś ofiarą pogryzienia przez psa i potrzebujesz pomocy w dochodzniu należnego Ci odszkodowania? Skontaktuje się z radcą prawnym z naszej kancelarii prawnej.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII