Odmowa przyznania odszkodowania z ZUS-u za wypadek przy pracy – co dalej? ZUS obligatoryjnie odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, w tym jednorazowego odszkodowania za stały lub długotrwały uszczerbku na zdrowiu w razie:
- nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku,
- nieuznania w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy pracy w rozumieniu przepisów,
- gdy protokół powypadkowy lub karta wypadku zawierają stwierdzenia bezpodstawne.
Odmowa przyznania świadczenia następuje w formie decyzji.
Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracownik, który uważa, że ZUS bezpodstawnie odmówił prawa do świadczeń? Odwołać się do sądu.
Odwołanie do sądu od decyzji odmawiającej wypłaty odszkodowania za wypadek przy pracy
Stosownie do przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych od decyzji ZUS-u odmawiającej wypłaty odszkodowania przysługuje odwołanie do sądu. Odwołanie wnosi się na piśmie do jednostki organizacyjnej ZUS-u, która wydała decyzję. Odwołanie to wnosi się w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Co do zasady w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania strona odwołująca się. ZUS ma możliwość stwierdzenia, że popełnił błąd, odmawiając wypłaty odszkodowania. Jeżeli ZUS uzna odwołanie za słuszne, to powinien wówczas niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania zmienić lub uchylić pierwotną decyzję. Jeżeli natomiast ZUS dalej będzie upierał się przy swoim, to powinien niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania, przekazać sprawę do sądu. Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku, tj. w sytuacji gdy ZUS nie wyda żadnej decyzji w sprawie wniosku o przyznanie odszkodowania za wypadek przy pracy.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Czy warto się odwoływać?
Przede wszystkim należy zauważyć, że strony w postępowaniu sądowym w pierwszej instancji są zwolnione od ponoszenia opłat. Oznacza to, że wniesienie odwołania jest darmowe. Dopiero za zaskarżenie niekorzystnego wyroku sądu, który rozpoznał odwołanie należy wnieść opłatę. Wynosi ona jednak jedynie 30 zł. Nadto trzeba zauważyć, że lekarz orzecznik ZUS może ustalić niższy poziom uszczerbku na zdrowiu niż biegły sądowy wyznaczony w sprawie sądowej, co bezpośrednio przełoży się na wysokość odszkodowania. Biorąc to pod uwagę można przyjąć, że w wielu przypadkach wystąpienie na drogę sądową może okazać się korzystne dla osoby poszkodowanej.
Decyzja organu rentowego - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wydawana w indywidualnych sprawach wskazanych przykładowo w art. 83 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wyraża stanowisko tego organu administracji ubezpieczeń społecznych, które może być zakwestionowane w drodze odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 5.08.2016, sygn. akt III AUa 1423/15