Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

odsetki-od-odszkodowania

Czy należą Ci się odsetki o odszkodowania? Czy mogę żądać odsetek za opóźnienie w zapłacie zadośćuczynienia i odszkodowania od ubezpieczyciela? Zgłoszenie szkody przez poszkodowanego powoduje powstanie obowiązku podjęcia stosownych działań przez zakład ubezpieczeń.

Co do zasady ubezpieczyciel ma 30 dni na wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, w tym na ustalenie wysokości szkody majątkowej i niemajątkowej oraz wypłatę świadczenia. Przepisy pozwalają ubezpieczycielom na przedłużenie wyżej wskazanego terminu o 14 dni w sytuacji, gdy w pierwotnym terminie nie było możliwe wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania.

W zakresie mozliwości uzyskania odsetek od odszkodowania wypowiadał się już wielokrotnie Sąd Najwyższy. Z bogatego orzecznictwa w tym zakresie cytujemy poniżej jedno z orzeczeń dotyczące odsetek od odszkodowania.

Odsetki od odszkodowania - co na to orzecznictwo

Odsetki należą się wierzycielowi za samo opóźnienie się w spełnieniu świadczenia, niezależnie od tego, czy poniósł on szkodę i czy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności; stanowią one - opartą na uproszczonych zasadach - rekompensatę uszczerbku majątkowego doznanego przez wierzyciela w wyniku pozbawienia go możliwości czerpania korzyści z należnego mu świadczenia pieniężnego.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17.01.2017 r., sygn. akt IV CSK 106/16

Od kiedy odsetki od odszkodowania

Od kiedy należą się odsetki od odszkodowania? Po upływie tych terminów lub w przypadku zadośćuczynienia - po upływie terminu zakreślonego w wezwaniu do zapłaty określonej sumy, zakład ubezpieczeń pozostaje w opóźnieniu, co zgodnie z ogólnymi zasadami powoduje, że poszkodowany może żądać od ubezpieczyciela zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie. Poszkodowany może dochodzić zapłaty odsetek chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik (zakład ubezpieczeń) odpowiedzialności nie ponosi. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by domagać się od ubezpieczyciela świadczeń wraz z odsetkami jeżeli pierwotnie ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Powstanie roszczenia o zapłatę odsetek jest uzależnione jedynie od wystąpienia stanu opóźnienia w spełnieniu świadczenia przez zakład ubezpieczeń. W przypadku wysokich kwot zasądzonych tytułem odszkodowania lub zadośćuczynienia, kwota odsetek może być wysoka, co pozwoli zrekompensować poszkodowanemu długi czas oczekiwania na należne mu środki.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII