Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie w razie śmierci osoby bliskiej - jaki jest termin? Roszczenia o wypłatę świadczeń z tytułu śmierci osoby bliskiej ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego czasu od zdarzenia osoby uprawnione mogą nie uzyskać należnych im pieniędzy w razie podniesienia przez stronę przeciwną zarzutu przedawnienia. Wobec tego przed wystąpieniem na drogę sądową należy określić czy roszczenia, których ma się zamiar dochodzić nie są już przedawnione.

Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Szkoda z tytułu śmierci osoby najbliższej wynika zwykle z czynu niedozwolonego np. wypadku komunikacyjnego. W przypadku tego rodzaju szkód podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynosi 3 lata. Jest on liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin ten jednak nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Oznacza to, że jeżeli osoba poszkodowana nie wie i nie ma możliwości dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za szkodę jej roszczenie będzie ulegało przedawnieniu dopiero po 10 latach od zdarzenia.

Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - nawet 20 lat!

Zadośćuczynienie przewidziane w art. 446 § 4 k.c. nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej, a jego celem jest kompensacja doznanej krzywdy, a więc złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10.05.2012, sygn. akt IV CSK 416/11

Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej może nastąpić - sgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego - nawet po 10 latach. Bowiem jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Z uwagi na to w przypadku większości wypadków komunikacyjnych dopuszczalne jest dochodzenie roszczeń nawet po 19 latach od zdarzenia. Ponadto w razie wyrządzenia szkody na osobie, jaką jest śmierć osoby bliskiej przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany, czyli w tym przypadku osoba bliska dowiedziała się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Przepisu Kodeksu cywilnego ustanawiają także specjalne reguły odnośnie okresu przedawnienia roszczeń przysługujących osobom małoletnich. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII