Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie w razie śmierci osoby bliskiej - jaki jest termin? Roszczenia o wypłatę świadczeń z tytułu śmierci osoby bliskiej ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego czasu od zdarzenia osoby uprawnione mogą nie uzyskać należnych im pieniędzy w razie podniesienia przez stronę przeciwną zarzutu przedawnienia. Wobec tego przed wystąpieniem na drogę sądową należy określić czy roszczenia, których ma się zamiar dochodzić nie są już przedawnione.
Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Szkoda z tytułu śmierci osoby najbliższej wynika zwykle z czynu niedozwolonego np. wypadku komunikacyjnego. W przypadku tego rodzaju szkód podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynosi 3 lata. Jest on liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin ten jednak nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Oznacza to, że jeżeli osoba poszkodowana nie wie i nie ma możliwości dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za szkodę jej roszczenie będzie ulegało przedawnieniu dopiero po 10 latach od zdarzenia.
Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - nawet 20 lat!
Zadośćuczynienie przewidziane w art. 446 § 4 k.c. nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej, a jego celem jest kompensacja doznanej krzywdy, a więc złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10.05.2012, sygn. akt IV CSK 416/11
Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej może nastąpić - sgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego - nawet po 10 latach. Bowiem jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Z uwagi na to w przypadku większości wypadków komunikacyjnych dopuszczalne jest dochodzenie roszczeń nawet po 19 latach od zdarzenia. Ponadto w razie wyrządzenia szkody na osobie, jaką jest śmierć osoby bliskiej przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany, czyli w tym przypadku osoba bliska dowiedziała się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Przepisu Kodeksu cywilnego ustanawiają także specjalne reguły odnośnie okresu przedawnienia roszczeń przysługujących osobom małoletnich. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności.