Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Błąd medyczny - czym jest błąd medzyczny, a czym powikłanie? W mediach często słyszy się o błędach lekarzy. Co w świetle przepisów prawa powinno zostać zakwalifikowano jako błąd medyczny? Za co tak w istocie ponoszą odpowiedzialność lekarze lub placówki medyczne, za co można żądać odszkodowania za błąd medyczny?

Czym jest błąd medyczny

W orzecznictwie błąd medyczny jest definiowany jako czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodna z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym czy jako naruszenie obowiązujących lekarza reguł postępowania, oceniane w kontekście nauki i praktyki medycznej. Z powyższego wynika, że lekarz jest zobowiązany do zachowania należytej staranności. Od lekarza jako profesjonalisty jest wymagany podwyższony standard należytej staranności. Jest to szczególnie uzasadnione z uwagi na fakt, że lekarze dbają o tak cenne wartości, jak życie i zdrowie ludzkie. Do błędów medycznych zalicza się wszelkie negatywne konsekwencje spowodowane czynnościami podjętymi przez lekarzy w związku z procesem leczniczo – diagnostycznym. Zatem jako błąd medyczny zalicza się zarówno nietrafną diagnozę, jak i źle przeprowadzoną operację chirurgiczną. Jak widać z błędem medycznym będziemy mieli do czynienia nie tylko w przypadkach często opisywanych w mediach, takich jak pozostawienie w organizmie elementu narzędzia chirurgicznego, zakażenie pacjenta czy przeprowadzenie zabiegu bez zgody pacjenta, ale także w sytuacjach bardziej złożonych. W sytuacji, gdy w procesie leczniczo – diagnostycznym pojawią się nieprawidłości, wynikające z niezachowania przez lekarza należytej staranności, które nie pojawiłby się w przypadku zastosowania zasad sztuki medycznej powstaje odpowiedzialność lekarza lub podmiotu, w którym jest on zatrudniony.

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Błąd medyczny a powikłanie

Należy także dokonać rozróżnienia między błędem medycznym rozumianym jako niezachowanie należytej staranności w zakresie diagnozy i terapii w świetle obowiązującej nauki i praktyki medycznej, od powikłania, które z reguły stanowią reakcję pacjenta na prawidłowo podjęty i przeprowadzony zespół czynności leczniczych. Od powikłania z kolei można odróżnić niepowodzenie medyczne, które z reguły wynika z podjęcia ryzykownej lub eksperymentalnej metody leczenia. Pacjent przed zabiegiem jest informowany zarówno o przewidywanych skutkach, a zatem o ewentualnych powikłaniach i jak i ryzyku niepowodzenia operacji. Wyrażając zgodę na zabieg pacjent akceptuje ten stan rzeczy. Nie mniej jednak zgoda ta nie obejmuje komplikacji powstałych z powodu nie zachowania należytej staranności przez lekarzy. Lekarz zatem nie poniesie odpowiedzialności za niepowodzenie medyczne czy powikłania spowodowane szczególnymi okolicznościami, niezależnymi od jego zachowania. Natomiast gdy jego zachowanie będzie obiektywnie nieprawidłowe, a negatywne skutki będą mogły zostać mu przypisane, niewątpliwie poniesie on odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę.

Ocena istnienia elementu subiektywnego winy lekarza, wymaga wyraźnego rozróżnienia błędu medycznego, jako odstępstwa od wzorca i zasad należytego postępowania z uwzględnieniem profesjonalnego charakteru działalności sprawcy, od powikłania, które stanowi określoną, niekiedy atypową reakcję pacjenta na prawidłowo podjęty i przeprowadzony zespół czynności leczniczych, a także tzw. niepowodzenie medyczne.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 12.04.2017 r., sygn. akt: I ACa 6/17

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII