Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - komu i co przysługuje? Śmierć osoby bliskiej jest niezwykle ciężkim doświadczeniem. Niezależnie od tego czy śmierć nastąpiła nagle np. w wyniku wypadku samochodowego czy była spowodowana powikłaniami powstałymi po błędzie medycznym, to cierpienie i ból rodziny zmarłego są ogromne. Zwykle negatywne skutki utraty osoby bliskiej odczuwane są przez rodzinę zmarłego nie tylko w sferze psychicznej, ale też materialnej. Z tego względu klienci naszej kancelarii, którzy przeszli przez te tragiczne wydarzenia zadają pytanie czy mogą żądać odszkodowania za śmierć osoby bliskiej. Oczywiście tak, jednak świadczeń należnych osobom bliskich za utratę osoby bliskiej jest więcej.
Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej
W razie śmieci członka rodziny w skutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osoba jej bliska może żądać:
- zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- odszkodowania, jeżeli w skutek śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie jej sytuacji życiowej,
- kosztów leczenia i pogrzebu osoby zmarłej, jeżeli je poniosła,
- w niektórych okolicznościach także renty.
Głównym świadczeniem przysługującym po śmierci osoby bliskiej jest zadośćuczynienie. Celem tego świadczenia jest rekompensata krzywdy, czyli szkody niematerialnej rozumianej przede wszystkim jako ból i cierpienia psychiczne. Na skutek śmierci osoby bliskiej sytuacja życiowa członków rodziny zwykle ulega znacznemu pogorszeniu. Wówczas sąd może przyznać stosowną sumę tytułem odszkodowania. Osoba bliska, która poniosła koszty leczenia i pogrzebu osoby zmarłej, może także dochodzić od osoby odpowiedzialnej za naprawieni szkody zwrotu środków przeznaczonych na te cele. Ponadto osoba, która otrzymywała alimenty od osoby zmarłej, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty. Świadczenia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym mogą żądać także inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Jak dochodzić odszkodowania za śmierć osoby bliskiej i pozostałych świadczeń?
Zadośćuczynienie przewidziane w art. 446 § 4 k.c. nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej, a jego celem jest kompensacja doznanej krzywdy, a więc złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10.05.2012, sygn. akt IV CSK 416/11
Bliscy osoby zmarłej mogą żądać należnych im świadczeń od osoby odpowiedzialnej za zdarzenie, w wyniku którego śmierć poniósł członek ich rodziny. Ze względu na niepewność co do stanu majątkowego osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za szkodę korzystniej jest dochodzić odszkodowania i innych świadczeń od zakładu ubezpieczeń. Przykładowo w przypadku wypadków komunikacyjnych likwidacja szkody będzie następowała z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Należy także pamiętać, że w interesie ubezpieczyciela jest wypłata jak najniższego świadczenia. Z tego powodu przed podpisaniem ugody z zakładem ubezpieczeń warto skonsultować się z profesjonalistami, czy zaproponowana kwota świadczeń nie jest zaniżona. Jest to istotne ze względu na praktykę ubezpieczycieli, którzy wypłacają często wielokrotnie niższe kwoty niż te zasądzane przez sądy w późniejszych postępowaniach sądowych.