Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - komu i co przysługuje? Śmierć osoby bliskiej jest niezwykle ciężkim doświadczeniem. Niezależnie od tego czy śmierć nastąpiła nagle np. w wyniku wypadku samochodowego czy była spowodowana powikłaniami powstałymi po błędzie medycznym, to cierpienie i ból rodziny zmarłego są ogromne. Zwykle negatywne skutki utraty osoby bliskiej odczuwane są przez rodzinę zmarłego nie tylko w sferze psychicznej, ale też materialnej. Z tego względu klienci naszej kancelarii, którzy przeszli przez te tragiczne wydarzenia zadają pytanie czy mogą żądać odszkodowania za śmierć osoby bliskiej. Oczywiście tak, jednak świadczeń należnych osobom bliskich za utratę osoby bliskiej jest więcej.

Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej

W razie śmieci członka rodziny w skutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osoba jej bliska może żądać:

 • zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
 • odszkodowania, jeżeli w skutek śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie jej sytuacji życiowej,
 • kosztów leczenia i pogrzebu osoby zmarłej, jeżeli je poniosła,
 • w niektórych okolicznościach także renty.

Głównym świadczeniem przysługującym po śmierci osoby bliskiej jest zadośćuczynienie. Celem tego świadczenia jest rekompensata krzywdy, czyli szkody niematerialnej rozumianej przede wszystkim jako ból i cierpienia psychiczne. Na skutek śmierci osoby bliskiej sytuacja życiowa członków rodziny zwykle ulega znacznemu pogorszeniu. Wówczas sąd może przyznać stosowną sumę tytułem odszkodowania. Osoba bliska, która poniosła koszty leczenia i pogrzebu osoby zmarłej, może także dochodzić od osoby odpowiedzialnej za naprawieni szkody zwrotu środków przeznaczonych na te cele. Ponadto osoba, która otrzymywała alimenty od osoby zmarłej, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty. Świadczenia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym mogą żądać także inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Jak dochodzić odszkodowania za śmierć osoby bliskiej i pozostałych świadczeń?

Zadośćuczynienie przewidziane w art. 446 § 4 k.c. nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej, a jego celem jest kompensacja doznanej krzywdy, a więc złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10.05.2012, sygn. akt IV CSK 416/11

Bliscy osoby zmarłej mogą żądać należnych im świadczeń od osoby odpowiedzialnej za zdarzenie, w wyniku którego śmierć poniósł członek ich rodziny. Ze względu na niepewność co do stanu majątkowego osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za szkodę korzystniej jest dochodzić odszkodowania i innych świadczeń od zakładu ubezpieczeń. Przykładowo w przypadku wypadków komunikacyjnych likwidacja szkody będzie następowała z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Należy także pamiętać, że w interesie ubezpieczyciela jest wypłata jak najniższego świadczenia. Z tego powodu przed podpisaniem ugody z zakładem ubezpieczeń warto skonsultować się z profesjonalistami, czy zaproponowana kwota świadczeń nie jest zaniżona. Jest to istotne ze względu na praktykę ubezpieczycieli, którzy wypłacają często wielokrotnie niższe kwoty niż te zasądzane przez sądy w późniejszych postępowaniach sądowych.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

 • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
 •  
 • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

 • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
 • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII