Odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS - komu przysługuje i jak dochodzić? Pracownikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w skutek wypadku przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Ma ono na celu zrekompensować poszkodowanemu pracownikowi szkodę jaką doznał w wypadku przy pracy.
Pojęcie stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Natomiast za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje ZUS dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Tak uznał Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w wyroku z dnia 27.05.2019, sygn. akt VII U 636/18
Jak dochodzić odszkodowania za wypadek przy pracy z ZUS?
Pracownik, który ubiega się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy, składa do ZUS za pośrednictwem swojego pracodawcy:
- wniosek o przyznanie odszkodowania,
- zaświadczenie o stanie zdrowia wraz z informacją o zakończonym leczeniu i rehabilitacji (wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku),
- dokumentację medyczną,
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony przez pracodawcę lub kartę wypadku.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
W niektórych przypadkach konieczne może okazać się załączenie dodatkowych dokumentów (np. odpisu wyroku sądu).
ZUS powinien w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej albo wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji przyznającej lub odmawiającej przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalającej jego wysokość. Jeżeli ZUS ustali prawo do odszkodowania, to ma 30 dni od dnia wydania decyzji na jego wypłatę osobie poszkodowanej.
Odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS dla rodziny w razie śmierci
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje także członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł w skutek wypadku przy pracy. Uprawnionymi członkami rodziny są:
- małżonek,
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty warunki uzyskania renty rodzinnej,
- rodzice, osoby przysposabiające, macocha oraz ojczym, jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe lub jeżeli ubezpieczony lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania albo jeżeli ustalone zostało wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.