Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie - co obejmuje i komu przysługuje? Rolnicy mają ustawowy obowiązek ubezpieczenia polisą OC gospodarstwa rolnego - wskazuje radca prawny. Powoduje to, że osoba poszkodowana w wypadku z gospodarstwie rolnym ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC rolnika. Stosowne świadczenia przysługują także członkom rodziny zmarłej na skutek wypadku osoby.

Co obejmuje ubezpieczenie OC rolnika?

Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody osobowe (uraz ciała czy śmierć) oraz szkody rzeczowe (np. zniszczenie mienia). Osoba trzecia w stosunku do rolnika może żądać odszkodowania za obydwa ww. rodzaje szkody. Natomiast rolnik i jego współpracownicy mogą żądać jedynie naprawienia szkody osobowej.

Przyczynienie się do powstania wypadku

W sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w gospodarstwie rolnym często mamy do czynienia z przyczynieniem się osoby poszkodowanej do powstania szkody. Stwierdzenie, że osoba poszkodowana przyczyniła się do powstania szkody będzie skutkowało obniżeniem świadczeń.

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Odszkodowanie i inne świadczenia

Osoba poszkodowana w wypadku w gospodarstwie rolnym może żądać:

 • odszkodowania za szkodę majątkową,
 • zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową,
 • renty.

Jeżeli osoba poszkodowana zmarła na skutek obrażeń doznanych w wypadku w rolnictwie, najbliższy członek rodziny może dochodzić:

 • zwrotu kosztów pogrzebu i leczenia,
 • renty alimentacyjnej,
 • odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej,
 • zadośćuczynienia.

Z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Tak uznał Sąd Okręgowy w Lublinie w wyroku z dnia 30.07.2018, sygn. akt I C 104/17

Sposób dochodzenia roszczeń

Osoba poszkodowana powinno zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. W zgłoszeniu powinny znaleźć się informacje o okolicznościach wypadku, odpowiedzialności ubezpieczonego rolnika, żądanych świadczeniach i ich wysokości. Załączyć należy także dokumenty potwierdzające wysokość szkody (np. faktury za leczenie). Zakład ubezpieczeń ma co do zasady 30 dni na przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, w którym wyjaśni okoliczności sprawy i przyzna bądź odmówi wypłaty świadczeń. Należy się liczyć z odmową wypłaty świadczeń przez ubezpieczyciela lub ich zaniżoną wysokością. W takim przypadku należy rozważyć, czy nie warto skierować sprawy na drogę sądową. Podstawowy termin przedawnienia roszczeń (okres, w którym można skutecznie dochodzić swoich praw) wynosi 3 lata. Jest on liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują jednak w niektórych przypadkach dłuższe terminy przedawnienia. Jeżeli rolnik nie wykupił ubezpieczenia OC, to wówczas poszkodowany może zwrócić się z roszczeniem o odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu należnego Ci odszkodwania. Nasza Kancelaria Prawna we Wrocławiu pomoże w uzyskaniu wysokiego odszkodowania.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

 • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
 •  
 • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

 • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
 • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII