Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Odszkodowanie za zwrot kosztów pogrzebu i leczenia osoby zmarłej - jaki jest zakres odszkodopwania i kto jest uprawniony? Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych są często zmuszone poddać się kosztownemu leczeniu w celu powrotu do zdrowia. Nie zawsze jednak podjęte przez lekarzy działania przynoszą zamierzone efekty. Niestety w niektórych przypadkach zdarza się, że osoba poszkodowana np. w wypadku komunikacyjnym umiera. Wówczas pojawia się pytanie, czy można domagać się od sprawcy wypadku lub zakładu ubezpieczeń, u którego miał on wykupioną polisę OC zwrotu kosztów pogrzebu i leczenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.

Odszkodowanie za zwrot kosztów pogrzebu i leczenia osoby zmarłej - zakres

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Przepisu Kodeksu cywilnego nie precyzują dokładnie, co obejmuje zwrot kosztów pogrzebów. W celu określenia, czego może żądać osoba, która poniosła te koszty należy sięgnąć do orzecznictwa. Sąd Najwyższy niejednokrotnie przyjmował, że w skład przedmiotowych kosztów można zaliczyć m.in.: zakup miejsca na cmentarzu, nabycie trumny czy koszty mszy. Warto zaznaczyć, że co do części kosztów sądy nakazują przestrzegać zwyczajów przyjętych w danym środowisku. Oznacza to, że koszty postawienia pomnika, odzieży żałobnej czy poczęstunku dla żałobników nie mogą zbyt wysokie. Odszkodowanie zostanie przyznane tylko do kwoty, która jest zwyczajowo przeznaczana na tego rodzaju wydatki. Co istotne sądy orzekające w sprawach o odszkodowania za poniesione koszty pogrzebu czynią pewne ustępstwa na rzecz osób uprawnionych i nie wymagają przedkładania faktur szczegółowych dokumentujących koszty. Możliwe jest bowiem uznanie za koszty pogrzebu wydatków zwyczajowo ponoszonych w takich sytuacji. Warto dodać, że kwota wypłacona tytułem zasiłku pogrzebowego przez ZUS nie zostanie uwzględniona przy wypłacie odszkodowania z art. 446 § 1 Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że sąd nie obniży należnego odszkodowania o zasiłek wypłacony przez ZUS. Z kolei zwrot kosztów leczenia obejmie wszelkie wydatki realnie poniesione na leczenie osoby zmarłej, o ile były one uzasadnione i mogły osiągnąć pożądane skutki. Przede wszystkim będą to koszty pobytu w szpitalu czy koszty lekarstw.

Jeśli chodzi o zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, to dotyczy ich art. 446 § 1 k.c. Zgodnie z brzmieniem art. 446 § 1 k.c., jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.

Tak uznał Sąd Okregowy w Poznaniu w wyroku z dnia 09.07.2009, sygn. akt XII C 1063/08

Odszkodowanie za zwrot kosztów pogrzebu i leczenia osoby zmarłej - komu przysługuje

Odszkodowanie tj. zwrot kosztów pogrzebu i leczenia należy się osobie, która faktycznie je poniosła niezależnie od tego czy jest ona najbliższym członkiem rodziny zmarłego, jego spadkobiercą, czy tylko pozostawała w faktycznie bliskich relacjach z osobą zmarłą.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII