Postępowanie karne a odszkodowanie, a w zasadzie możliwość dochodzenia odszkodowania jeżeli nie zostało zakończone postępowanie karne przeciwko sprawcy zdarzenia. Przepisy nakładają obowiązek wypłaty świadczenia przez zakład ubezpieczeń w określonych terminach. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przekroczenie maksymalnego terminu na wypłatę świadczenia (90 dni) jest możliwe jedynie w przypadku, gdy stwierdzenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub też określenie wysokości odszkodowania uzależnione jest od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.
Z uwagi na to, należy się zastanowić, czy ubezpieczyciel może zasłaniać się brakiem wypłaty świadczenia w ustawowym terminie ze względu na toczące się postępowanie karne wobec sprawy wypadku samochodowego.
Postępowanie karne a odszkodowanie - obowiązek przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego
Przede wszystkim udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie, warto zauważyć, że zakład ubezpieczeń jest obowiązany do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W trakcie tych czynności ubezpieczyciel powinien wyjaśnić we własnym zakresie, kto jest odpowiedzialny za zdarzenie, a tym samym czy osobie poszkodowanej przysługuje odpowiednie świadczenie.
Stanowisko Sądu Najwyższego
Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który przyjmuje, że obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który wyrządził szkodę, powstaje nie z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego ustalającego winę sprawy wypadku, lecz generalnie rzecz biorąc, z chwilą najwcześniejszego, jak to możliwe, wyjaśnienia przez zakład ubezpieczeń okoliczności wypadku. Zakład ubezpieczeń ma bowiem obowiązek, po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku, ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności, to znaczy aktywnego, samodzielnego wyjaśnienia okoliczności wypadku i wysokości szkody. Nie może obowiązku tego przerzucać na inne podmioty i biernie oczekiwać na wynik postępowania karnego.
Obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który wyrządził szkodę, powstaje nie z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego ustalającego winę sprawy wypadku, lecz generalnie rzecz biorąc, z chwilą najwcześniejszego, jak to możliwe, wyjaśnienia przez zakład ubezpieczeń okoliczności wypadku.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19.09.2002 r., sygn. akt V CKN 1134/00
Postepowanie karne a odszkodowanie - praktyka ubezpieczycieli
Zatem z samego faktu toczenia się postępowanie karnego wobec sprawcy zdarzenia, ubezpieczyciel nie może wyprowadzać swojego uprawnienia do nie wypłacenia w terminie świadczenia. Niestety mimo tego, ubezpieczyciele bardzo często bezzasadnie przedłużają postępowanie i zwlekają z wypłatą świadczeń aż do dnia zakończenia postępowania karnego. W razie opóźnienia w zapłacie odszkodowania lub zadośćuczynienia poszkodowany może żądać odsetek za opóźnienie.
Potzrebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania a może w postępowaniu karnym jako oskarżyciel posiłkowy? Zadzwoń lub napisz do nas.