Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Postępowanie karne a odszkodowanie, a w zasadzie możliwość dochodzenia odszkodowania jeżeli nie zostało zakończone postępowanie karne przeciwko sprawcy zdarzenia. Przepisy nakładają obowiązek wypłaty świadczenia przez zakład ubezpieczeń w określonych terminach. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przekroczenie maksymalnego terminu na wypłatę świadczenia (90 dni) jest możliwe jedynie w przypadku, gdy stwierdzenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub też określenie wysokości odszkodowania uzależnione jest od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Z uwagi na to, należy się zastanowić, czy ubezpieczyciel może zasłaniać się brakiem wypłaty świadczenia w ustawowym terminie ze względu na toczące się postępowanie karne wobec sprawy wypadku samochodowego.

Postępowanie karne a odszkodowanie - obowiązek przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego

Przede wszystkim udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie, warto zauważyć, że zakład ubezpieczeń jest obowiązany do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W trakcie tych czynności ubezpieczyciel powinien wyjaśnić we własnym zakresie, kto jest odpowiedzialny za zdarzenie, a tym samym czy osobie poszkodowanej przysługuje odpowiednie świadczenie.

Stanowisko Sądu Najwyższego

Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który przyjmuje, że obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który wyrządził szkodę, powstaje nie z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego ustalającego winę sprawy wypadku, lecz generalnie rzecz biorąc, z chwilą najwcześniejszego, jak to możliwe, wyjaśnienia przez zakład ubezpieczeń okoliczności wypadku. Zakład ubezpieczeń ma bowiem obowiązek, po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku, ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności, to znaczy aktywnego, samodzielnego wyjaśnienia okoliczności wypadku i wysokości szkody. Nie może obowiązku tego przerzucać na inne podmioty i biernie oczekiwać na wynik postępowania karnego.

Obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który wyrządził szkodę, powstaje nie z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego ustalającego winę sprawy wypadku, lecz generalnie rzecz biorąc, z chwilą najwcześniejszego, jak to możliwe, wyjaśnienia przez zakład ubezpieczeń okoliczności wypadku.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19.09.2002 r., sygn. akt V CKN 1134/00

Postepowanie karne a odszkodowanie - praktyka ubezpieczycieli

Zatem z samego faktu toczenia się postępowanie karnego wobec sprawcy zdarzenia, ubezpieczyciel nie może wyprowadzać swojego uprawnienia do nie wypłacenia w terminie świadczenia. Niestety mimo tego, ubezpieczyciele bardzo często bezzasadnie przedłużają postępowanie i zwlekają z wypłatą świadczeń aż do dnia zakończenia postępowania karnego. W razie opóźnienia w zapłacie odszkodowania lub zadośćuczynienia poszkodowany może żądać odsetek za opóźnienie.

Potzrebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania a może w postępowaniu karnym jako oskarżyciel posiłkowy? Zadzwoń lub napisz do nas.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII