Jaki wpływa ma uszczerbek na zdrowiu na wysokość zadośćuczynienia? Ze względu na fakt, że w przypadku zdarzeń, w których poszkodowany doznał trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, rozmiar krzywdy jest względnie wysoki, należy rozważyć czy okoliczność ta ma znaczenie dla ustalenia wysokości zadośćuczynienia, a jeśli tak to jakie.
Oczywiście, wysokość trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowia jest istotna dla ustalenia rozmiaru krzywdy. Z pewnością uszczerbek na zdrowiu pośrednio przekłada się na cierpienia doznane przez poszkodowanego, w szczególności takie jak ból, rehabilitacja czy brak szans na polepszenie sytuacji. Nie mniej jednak okoliczność ta nie powinna wyłącznie wpływać na wysokość zadośćuczynienia.
Praktyka ubezpieczycieli w zakresie wypłaty odszkodowań
Zdaniem zakładów ubezpieczeń wysokość trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ma decydujące znaczenie dla wysokości zadośćuczynienia. Z uwagi na to, ubezpieczyciele przeliczają automatycznie wysokość uszczerbku na zdrowiu na kwotę świadczenia. I tak przykładowo za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu wypłacają określoną kwotę.
Uzyskanie zadośćuczynienia w sądzie
W starszych orzeczeniach można znaleźć przykłady, gdy sąd ustalając wysokość zadośćuczynienia posługuje się wyłącznie stwierdzonym procentem trwałego uszczerbku. Taka praktyka jest w chwili obecnej kwestionowana przez większość sądów. Na rozmiar krzywdy składa się bowiem wiele różnego rodzaju okoliczności. Procentowy uszczerbek na zdrowiu ma jedynie znaczenie pomocnicze przy ustalaniu wysokości należnego zadośćuczynienia. W zwiazku z powyższym nie jest tak, że dwie osoby, według których orzeczono równy procentowy uszczerbek na zdrowiu otrzymaja takie same zadośćuczynienie. Właśnie ze względu na rozważanie wielu innych okoliczności mających wpływ na wysokość zadośćuczyneinia można spodziewać się, że poszkodowani otrzymają inne zadośćuczynienie.
Nawet niewielki uszczerbek na zdrowiu wymaga zrekompensowania krzywdy nim wywołanej.
Tak uznał Sąd Najwyższym w wyroku z dnia 19.03.2018 r., sygn. akt I PK 256/07
Tabele oceny procentowej trwałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
Lekarze oraz komisje lekarskie powoływane przez zakłady ubezpieczeń w celu określenia rozmiaru trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu posługują się zwykle ustanowionymi przez dany zakład specjalnymi tabelami. Zgodnie z tego rodzaju tabelami uszkodzenie danej części ciała powoduje określony widełkowo procent trwałego uszczerbku. Lekarz bądź komisja lekarska biorąc pod uwagę badanie poszkodowanego i jego dokumentację medyczną stwierdzają określony procentowo rozmiar trwałego uszczerbku, a zakład ubezpieczeń przelicza go na wysokość świadczenia.