Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Jaki wpływa ma uszczerbek na zdrowiu na wysokość zadośćuczynienia? Ze względu na fakt, że w przypadku zdarzeń, w których poszkodowany doznał trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, rozmiar krzywdy jest względnie wysoki, należy rozważyć czy okoliczność ta ma znaczenie dla ustalenia wysokości zadośćuczynienia, a jeśli tak to jakie.

Oczywiście, wysokość trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowia jest istotna dla ustalenia rozmiaru krzywdy. Z pewnością uszczerbek na zdrowiu pośrednio przekłada się na cierpienia doznane przez poszkodowanego, w szczególności takie jak ból, rehabilitacja czy brak szans na polepszenie sytuacji. Nie mniej jednak okoliczność ta nie powinna wyłącznie wpływać na wysokość zadośćuczynienia.

Praktyka ubezpieczycieli w zakresie wypłaty odszkodowań

Zdaniem zakładów ubezpieczeń wysokość trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ma decydujące znaczenie dla wysokości zadośćuczynienia. Z uwagi na to, ubezpieczyciele przeliczają automatycznie wysokość uszczerbku na zdrowiu na kwotę świadczenia. I tak przykładowo za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu wypłacają określoną kwotę.

Uzyskanie zadośćuczynienia w sądzie

W starszych orzeczeniach można znaleźć przykłady, gdy sąd ustalając wysokość zadośćuczynienia posługuje się wyłącznie stwierdzonym procentem trwałego uszczerbku. Taka praktyka jest w chwili obecnej kwestionowana przez większość sądów. Na rozmiar krzywdy składa się bowiem wiele różnego rodzaju okoliczności. Procentowy uszczerbek na zdrowiu ma jedynie znaczenie pomocnicze przy ustalaniu wysokości należnego zadośćuczynienia. W zwiazku z powyższym nie jest tak, że dwie osoby, według których orzeczono równy procentowy uszczerbek na zdrowiu otrzymaja takie same zadośćuczynienie. Właśnie ze względu na rozważanie wielu innych okoliczności mających wpływ na wysokość zadośćuczyneinia można spodziewać się, że poszkodowani otrzymają inne zadośćuczynienie.

Nawet niewielki uszczerbek na zdrowiu wymaga zrekompensowania krzywdy nim wywołanej.

Tak uznał Sąd Najwyższym w wyroku z dnia 19.03.2018 r., sygn. akt I PK 256/07

Tabele oceny procentowej trwałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

Lekarze oraz komisje lekarskie powoływane przez zakłady ubezpieczeń w celu określenia rozmiaru trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu posługują się zwykle ustanowionymi przez dany zakład specjalnymi tabelami. Zgodnie z tego rodzaju tabelami uszkodzenie danej części ciała powoduje określony widełkowo procent trwałego uszczerbku. Lekarz bądź komisja lekarska biorąc pod uwagę badanie poszkodowanego i jego dokumentację medyczną stwierdzają określony procentowo rozmiar trwałego uszczerbku, a zakład ubezpieczeń przelicza go na wysokość świadczenia.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII