Została Ci zaproponowana ugoda z ubezpieczycielem? Zakłady ubezpieczeń dążą do zawarcia ugody z poszkodowanymi. Dlaczego? Jakie odnoszą z tego korzyści?
Ugoda z ubezpieczycielem a zrzeczenie się dalszych roszczeń odszkodowawczych?
W standardowej treści tego rodzaju ugody pojawia się zapis, zgodnie z którym poszkodowany zrzeka się wszelkich roszczeń, także tych mogących powstać w przyszłości w związku z danym zdarzeniem. Tego typu ugoda wyłączy poszkodowanemu możliwość dochodzenia jakichkolwiek dalszych roszczeń wobec ubezpieczyciela. Nawet gdy stan jego zdrowia znacznie się pogorszy.
Co do zasady przedmiotem ugody stają się wszystkie roszczenia wynikające ze stosunku prawnego, który został ugodą objęty. Jeżeli wolą stron było wyłączenie jakichś roszczeń, a inaczej mówiąc objęcie ugodą jedynie części roszczeń wynikających z tego stosunku, to powinny one jednoznacznie wyrazić taką wolę w treści ugody.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 15.11.2018 r., sygn. akt I ACa 558/18
Ugoda z ubezpieczycielem - co zyskuje poszkodowany?
Ugoda z ubezpieczcyielem przyczynia się z zasady do wypłaty dalszego, dodatkowego świadczenia. Zakłady ubezpieczeń w zamian za zrzeczenie się dalszych roszczeń odszkodowawczych oferują poszkodowanym, jak twierdzą wyższe odszkodowanie lub zadośćuczynienie niż te które zostałyby przyznane w normalnej drodze. Biorąc pod uwagę powszechną praktykę ubezpieczycieli polegającą na znacznym zaniżaniu świadczeń, można stwierdzić, że zawarcie ugody, w której ubezpieczyciel zobowiązuję się do wypłaty teoretycznie wyższego świadczenia, będzie z reguły i tak mało korzystne dla poszkodowanego. Bowiem przysługuje mu zawsze prawo do dochodzenia większych kwot innym środkami, w tym przed sądem. Wobec czego zamknięcie sobie drogi do uzyskania wyższego odszkodowania lub zadośćuczynienia może się okazać niezbyt dobrym pomysłem. Ugoda zawarta w ramach indywidualnych negocjacji z zakładem ubezpieczeń może zawierać wiele postanowień korzystnych dla poszkodowanego. Nie mniej jednak należy pamiętać, że ubezpieczyciele posługują się wzorami ugód i ze względu na swoją pozycję kontraktową nie są zbyt chętni by negocjować tego rodzaju umowy.
Czy poszkodowany ma obowiązek zawarcia ugody z ubezpieczycielem?
Poszkodowani często uważają, że muszą zawrzeć z ubezpieczycielem ugodę. Nie jest to prawdą, nie ma obowiązku zawarcia z ubezpieczycielem ugody i zrezygnowania z możliwości dochodzenia dlaszego, wyższego odszkodowania (sprawdź jak sądy ustalają wysokość odszkodowania). Zatem jeżeli ubezpieczyciel oferuje zbyt niskie odszkodowanie lub zadośćuczynienie w zamian za zrzeczenie się wszelkich roszczeń, w tym mogących powstać w przyszłości, warto wówczas rozważyć możliwość wystąpienia do sądu.
Jeżeli poszukujesz profesjonalnej pomocy w dochodzeniu odszkodowania zadzoń do nas, napisz lub odwiedź nas.