Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Została Ci zaproponowana ugoda z ubezpieczycielem? Zakłady ubezpieczeń dążą do zawarcia ugody z poszkodowanymi. Dlaczego? Jakie odnoszą z tego korzyści?

Ugoda z ubezpieczycielem a zrzeczenie się dalszych roszczeń odszkodowawczych?

W standardowej treści tego rodzaju ugody pojawia się zapis, zgodnie z którym poszkodowany zrzeka się wszelkich roszczeń, także tych mogących powstać w przyszłości w związku z danym zdarzeniem. Tego typu ugoda wyłączy poszkodowanemu możliwość dochodzenia jakichkolwiek dalszych roszczeń wobec ubezpieczyciela. Nawet gdy stan jego zdrowia znacznie się pogorszy.

Co do zasady przedmiotem ugody stają się wszystkie roszczenia wynikające ze stosunku prawnego, który został ugodą objęty. Jeżeli wolą stron było wyłączenie jakichś roszczeń, a inaczej mówiąc objęcie ugodą jedynie części roszczeń wynikających z tego stosunku, to powinny one jednoznacznie wyrazić taką wolę w treści ugody.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 15.11.2018 r., sygn. akt I ACa 558/18

Ugoda z ubezpieczycielem - co zyskuje poszkodowany?

Ugoda z ubezpieczcyielem przyczynia się z zasady do wypłaty dalszego, dodatkowego świadczenia. Zakłady ubezpieczeń w zamian za zrzeczenie się dalszych roszczeń odszkodowawczych oferują poszkodowanym, jak twierdzą wyższe odszkodowanie lub zadośćuczynienie niż te które zostałyby przyznane w normalnej drodze. Biorąc pod uwagę powszechną praktykę ubezpieczycieli polegającą na znacznym zaniżaniu świadczeń, można stwierdzić, że zawarcie ugody, w której ubezpieczyciel zobowiązuję się do wypłaty teoretycznie wyższego świadczenia, będzie z reguły i tak mało korzystne dla poszkodowanego. Bowiem przysługuje mu zawsze prawo do dochodzenia większych kwot innym środkami, w tym przed sądem. Wobec czego zamknięcie sobie drogi do uzyskania wyższego odszkodowania lub zadośćuczynienia może się okazać niezbyt dobrym pomysłem. Ugoda zawarta w ramach indywidualnych negocjacji z zakładem ubezpieczeń może zawierać wiele postanowień korzystnych dla poszkodowanego. Nie mniej jednak należy pamiętać, że ubezpieczyciele posługują się wzorami ugód i ze względu na swoją pozycję kontraktową nie są zbyt chętni by negocjować tego rodzaju umowy.

Czy poszkodowany ma obowiązek zawarcia ugody z ubezpieczycielem?

Poszkodowani często uważają, że muszą zawrzeć z ubezpieczycielem ugodę. Nie jest to prawdą, nie ma obowiązku zawarcia z ubezpieczycielem ugody i zrezygnowania z możliwości dochodzenia dlaszego, wyższego odszkodowania (sprawdź jak sądy ustalają wysokość odszkodowania). Zatem jeżeli ubezpieczyciel oferuje zbyt niskie odszkodowanie lub zadośćuczynienie w zamian za zrzeczenie się wszelkich roszczeń, w tym mogących powstać w przyszłości, warto wówczas rozważyć możliwość wystąpienia do sądu.

Jeżeli poszukujesz profesjonalnej pomocy w dochodzeniu odszkodowania zadzoń do nas, napisz lub odwiedź nas.

 

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII