Wypadek z udziałem dziecka - kto odpowiada i komu przysługuje roszczenie odszkodowawcze? Radca prawny wyjaśnia kiedy można żądać odszkodowania za wypadek z udziałem dziecka. Dzieci z uwagi na ich ruchliwość i brak doświadczenia są szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy ciała. Jakie roszczenia odszkodowawcze przysługują rodzicom dzieci od sprawców zdarzeń lub osób, które sprawują nadzór nad ich pociechami?
Wypadek z udziałem dziecka
Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie!
Kiedy przysługuje odszkodowanie w razie wypadku z udziałem dziecka?
Czy w rozumieniu niniejszego wpisu wypadek z udziałem dziecka to tylko wypadek komunikacyjny? Dzieci doznają urazów nie tylko w wypadkach komunikacyjnych, za które to można z reguły dochodzić odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, ale również w szkole, na placach zabaw czy podczas zajęć dodatkowych. Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że w przypadkach gdy piecza nad bezpieczeństwem dziecka jest powierzona osobie trzeciej, ponosi ona odpowiedzialność za szkodę przez nie wywołaną, jeżeli sprawuje nadzór w sposób niewłaściwy. Dotyczy to wszystkich sytuacji, gdy urazy zostały wyrządzone dziecku przez inne dziecko pozostające pod opieką osoby dorosłej (np. w przedszkolu).
Wypadek z udziałem dziecka - przyczynie się dziecka w wypadkach komunikacyjnych
Ważną kwestią przy dochodzeniu roszczeń z tytułu wypadku komunikacyjnego z udziałem dziecka jest kwestia przyczynienia się dziecka do powstania szkody. Innymi słowy, określenie czy zachowanie dziecka np. wbiegnięcie na jazdę nie spowodowało danego zdarzenia. Zgodnie z ogólnymi zasadami przyczynienie się do powstania szkody powoduje obniżenie wysokości odszkodowania.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Wypadek z udziałem dziecka - za co można żądać odszkodowania?
Odszkodowanie ma stanowić wyrównanie uszczerbku majątkowego. Zatem będzie ono obejmować między innymi zwrot wszelkich kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, wizyt u specjalistów. Odszkodowanie przysługuje także w razie uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy majątkowych – odzieży, telefonu czy roweru dziecka.
Obowiązek sprawowania opieki i nadzoru oraz zapewnienia bezpieczeństwa ze strony szkoły dotyczy uczniów powierzonych funkcjonariuszom szkoły lub szkole jako całości. Obowiązek ten zachodzi więc w sytuacji, gdy uczniowie danej szkoły pozostają w dyspozycji nauczycieli lub administracji szkolnej, podczas lekcji, przerw międzylekcyjnych i innych zajęć zleconych przez szkołę.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.01.1974, sygn. akt II CR 643/73
Zadośćuczynienie
W razie wypadku z udziałem dziecka można - obok odszkodowania za ewentualną szkodę materialną - dochodzić również zadośćuczynienia, które służy rekompensacie krzywdy. Wypadek dziecka, nawet niezbyt poważny, wiąże się dla dziecka z negatywnymi przeżyciami. Zadośćuczynienie ma za zadanie wynagrodzić dziecku nie tylko cierpienia i ból, ale także brak możliwości zabawy, konieczność przebywania w szpitalu lub w domu, brak kontaktu z rówieśnikami, niemożność wyjechania na wakacje i wszelkie inne nieprzyjemności, które powodują, że życie dziecka po wypadku nie jest takie samo jak przed nim.