Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Pod pojęciem uszczerbku na zdrowiu rozumie się naruszenie sprawności organizmu polegające na trwałym bądź długotrwałym uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, powodującym upośledzenie czynności organizmu. Upraszczając jako uszczerbek na zdrowiu zostanie potraktowane każde poważne, długotrwałe i zwykle nieodwracalne uszkodzenie narządów ciała.

Powstanie uszczerbku na zdrowiu wiąże się z możliwością dochodzenia odpowiednich świadczeń odszkodowawczych, a właściwie zadośćuczynienia. Dla określenia rodzaju takiego świadczenia ma duże znaczenie, czy trwały uszczerbek na zdrowiu powstał w wyniku wypadku komunikacyjnego, w miejscu pracy czy w wyniku jeszcze innego zdarzenia.

Długotrwały czy trwały uszczerbek?

W orzecznictwie odróżnia się te dwa rodzaje uszczerbku. Zwykle przyjmuje się, że długotrwały uszczerbek na zdrowiu występuje wtedy, gdy sprawność organizmu została naruszona na dłużej niż na 6 miesięcy, jednak w przyszłości może ulec poprawie. Jakie praktyczne skutki ma rozróżnianie tych dwóch pojęć? Z pewnością w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu ze względu na brak pozytywnych rokowań co do poprawy stanu zdrowia, wysokość zadośćuczynienia będzie wyższa.

Nawet niewielki uszczerbek na zdrowiu wymaga zrekompensowania krzywdy nim wywołanej.

Tak uznał Sąd Najwyższym w wyroku z dnia 19.03.2018 r., sygn. akt I PK 256/07

Jak ustala się wysokość uszczerbku na zdrowiu?

Wysokość uszczerbku na zdrowiu jest ustalana przez lekarzy lub komisję lekarską. Poszkodowany powinien zostać przebadany, a dotychczas zgromadzona dokumentacja medyczna powinna zostać poddana szczegółowej analizie. Należy podkreślić, że zakłady ubezpieczeń nie w każdym przypadku podejmują próby ustalenia uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Często nie jest przeprowadzane żadne postępowanie likwidacyjne i z tego względu przed dochodzeniem zapłaty odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania na drodze sądowej poszkodowany dysponuje jedynie samodzielnie zgromadzonymi dokumentami, a zatem nie wie, czy doznał - a jezeli tak to jakiego -  uszczerbku na zdrowiu. To z kolei może stanowić problem w związku z próbą ustalenia wysokości zadośćuczynienia (kliknij niniejszy link jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie okoliczności sądy biorą pod uwagę ustalając wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę). Pamiętaj jakkolwiek, że procentowy uszczerbek na zdrowiu pełni jedynie funkcję pomocniczą przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII