Pod pojęciem uszczerbku na zdrowiu rozumie się naruszenie sprawności organizmu polegające na trwałym bądź długotrwałym uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, powodującym upośledzenie czynności organizmu. Upraszczając jako uszczerbek na zdrowiu zostanie potraktowane każde poważne, długotrwałe i zwykle nieodwracalne uszkodzenie narządów ciała.
Powstanie uszczerbku na zdrowiu wiąże się z możliwością dochodzenia odpowiednich świadczeń odszkodowawczych, a właściwie zadośćuczynienia. Dla określenia rodzaju takiego świadczenia ma duże znaczenie, czy trwały uszczerbek na zdrowiu powstał w wyniku wypadku komunikacyjnego, w miejscu pracy czy w wyniku jeszcze innego zdarzenia.
Długotrwały czy trwały uszczerbek?
W orzecznictwie odróżnia się te dwa rodzaje uszczerbku. Zwykle przyjmuje się, że długotrwały uszczerbek na zdrowiu występuje wtedy, gdy sprawność organizmu została naruszona na dłużej niż na 6 miesięcy, jednak w przyszłości może ulec poprawie. Jakie praktyczne skutki ma rozróżnianie tych dwóch pojęć? Z pewnością w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu ze względu na brak pozytywnych rokowań co do poprawy stanu zdrowia, wysokość zadośćuczynienia będzie wyższa.
Nawet niewielki uszczerbek na zdrowiu wymaga zrekompensowania krzywdy nim wywołanej.
Tak uznał Sąd Najwyższym w wyroku z dnia 19.03.2018 r., sygn. akt I PK 256/07
Jak ustala się wysokość uszczerbku na zdrowiu?
Wysokość uszczerbku na zdrowiu jest ustalana przez lekarzy lub komisję lekarską. Poszkodowany powinien zostać przebadany, a dotychczas zgromadzona dokumentacja medyczna powinna zostać poddana szczegółowej analizie. Należy podkreślić, że zakłady ubezpieczeń nie w każdym przypadku podejmują próby ustalenia uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Często nie jest przeprowadzane żadne postępowanie likwidacyjne i z tego względu przed dochodzeniem zapłaty odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania na drodze sądowej poszkodowany dysponuje jedynie samodzielnie zgromadzonymi dokumentami, a zatem nie wie, czy doznał - a jezeli tak to jakiego - uszczerbku na zdrowiu. To z kolei może stanowić problem w związku z próbą ustalenia wysokości zadośćuczynienia (kliknij niniejszy link jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie okoliczności sądy biorą pod uwagę ustalając wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę). Pamiętaj jakkolwiek, że procentowy uszczerbek na zdrowiu pełni jedynie funkcję pomocniczą przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia.