Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Koszty prywatnych wizyt lekarskich a odszkodowanie - czy ubezpieczyciel może odmówić rekompenstay? Zakłady ubezpieczeń kwestionują wydatki poniesione przez osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych na wizyty u specjalistów, twierdząc, że poszkodowani powinni leczyć się wyłącznie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Powszechnie natomiast wiadomo, że kolejki do specjalistów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, są niezwykle długie. Ponadto często obrażenia doznane przez osobą poszkodowaną wymagają szybkiego leczenia czy też leczenia za granicą bądź przez wybitnych specjalistów. Czy wobec tego ubezpieczyciel ma prawo nie zwrócić kosztów prywatnych wizyt u lekarzy?

Wszelkie uzasadnione i celowe koszty prywatnych wizyt lekarskich

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynieniaSkontaktuj się z nami!

Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody (a zatem odszkdowanie) obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Do takich kosztów kożna zaliczyć koszty prywatnych wizyt lekarskich. Dodatkowo na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Powyższe oznacza, że zakład ubezpieczeń ma obowiązek zrekompensować osobie poszkodowanej wszelkie koszty poniesione przez nią w związku z doznanym uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia. Nadto brak podjęcia leczenia może nawet zostać potraktowany przez ubezpieczyciela jako przyczynienie się do zwiększenia rozmiaru szkody. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego ubezpieczyciele powinni zwracać poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wszelkie uzasadnione i celowe wydatki, które ci ponieśli na koszty leczenia i rehabilitacji. Powyższe oznacza, że to do poszkodowanego należy decyzja czy będzie się leczył w systemie publicznym czy prywatnym, który co do zasady daje lepsze efekty i jest szybciej dostępny. Należy jednak pamiętać, że środki poniesione na koszty leczenia w systemie prywatnym muszą być celowe i uzasadnione. W związku z tym poszkodowany powinien zgromadzić odpowiednią dokumentacją medyczną, która potwierdza zasadność poniesionych kosztów prywatnych wizyt lekarskich. .

Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.).

Tak uznał Sąd Najwyższym w uchwale 7 sędziów z dnia 19.05.2016 r., sygn. akt III CZP 63/15

Ciężar dowodu konieczności poniesienia kosztów prywatnych wizyt lekarskich

Warto dodać, że przyjęcie wyżej zaprezentowanego stanowiska w orzecznictwie powoduje, że to ubezpieczyciele są zmuszeni udowodnić, że taka sama opieka medyczna dla poszkodowanego była dostępna w ramach świadczeń z NFZ lub ewentualnie że leczenie się przez poszkodowanego nie było uzasadnione. Dopiero gdy zakład ubezpieczeń udowodni jedną z powyższych okoliczności sąd może nie uwzględnić roszczenia o zwrot kosztów prywatnego leczenia.

Nierzadko zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia rekompensaty kosztów prywatnych wizyt lekarskich. Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania? Napisz lub zadzoń do nas.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII