Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Koszty leczenia a odszkodowanie - jak udowodnić poniesione koszty leczenia, czy wystarczy paragon? Podczas prowadzenia spraw dotyczących wypłaty odszkodowania za poniesione koszty leczenia często spotykamy się z odmową wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Decyzje tego rodzaju są często oparte na tym, że osoba poszkodowana nie udowodniła faktu poniesienia przez nią kosztów leczenia lub ich wysokości.

Czy do udowodnienia kosztów leczenia wytarczy paragon?

Poszukujesz kancelarii, która pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Podstawą roszczenia o zwrot kosztów leczenia jest art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje rekompensację kosztów leczenia w pełnej wysokości, tj. wszelkich kosztów wynikłych z uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Nie budzi większych wątpliwości obowiązek ubezpieczyciela wyprowadzony z wyżej wskazanego przepisu, polegający na zwrocie osobie poszkodowanej kosztów związanych z zakupem leków czy sprzętu rehabilitacyjnego, dojazdów do placówek medycznych oraz kosztów prywatnego leczenia. W jaki sposób jednak udowodnić, że koszty te rzeczywiście ponieśliśmy? Zdaniem wielu poszkodowanych wystarczy sam paragon fiskalny. Rzeczywiście paragon fiskalny byłby wystarczający w razie sporu co do wysokości poniesionych kosztów, jednak nie będzie przydatny do udowodnienia poniesienia tych kosztów przez osobę poszkodowaną. Niestety zatem, na podstawie paragonu fiskalnego ani ubezpieczyciel ani sąd nie przyzna poszkodowanemu odszkodowania. Przyjmuje się bowiem, że dowodem poniesienia szeroko rozumianych kosztów leczenia powinny być faktury imienne. Dopiero wykazanie, że osoba poszkodowana poniosła dane koszty, będzie uzasadniało wypłatę odpowiedniego świadczenia.

W sytuacji konkretnego zagrożenia całkowitą ślepotą szukanie pomocy i porady u wybitnych specjalistów oraz w znanym zakładzie leczniczym nie może być uznane za zbędne, obowiązek więc zwrócenia związanych z tym wydatków objęty jest przepisem art. 444 § 1 k.c.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26.06.1969 r., sygn. akt II PR 217/69

Co poza fakturami w przypadku ustalania kosztów leczenia

Udowodnienie wysokości i faktu poniesienia kosztów leczenia może także nastąpić poprzez przedłożenie stosownych faktur, ale także innych dokumentów, w tym oświadczeń i zaświadczeń. Innym sposobem dokumentowania poniesienia wydatków są wydruki z konta bankowego potwierdzającymi dokonanie płatności kartą.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII