Odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej w skutek śmierci osoby bliskiej - co obejmuje, w jakiej wysokości żądać, jak je uzyskać?Z powodu śmierci osoby poszkodowanej sytuacja życiowa członków jej rodziny może ulec pogorszeniu. Co zrobić, gdy śmierć osoby bliskiej skutkuje tym, że członkowie jej rodziny nie mogą już liczyć na jej pomoc, w tym finansową? W takiej sytuacji warto rozważyć dochodzenie od osoby zobowiązanej do naprawienia szkody (zwykle zakładu ubezpieczeń) odszkodowania za pogorszenie ich sytuacji życiowej spowodowanej śmiercią osoby najbliżej.
Co obejmuje odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej?
Zadaniem odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej w skutek śmierci osoby bliskiej nie jest rekompensata wszelkich majątkowych uszczerbków poniesionych w związku ze śmiercią osoby bliskiej, gdyż temu służą pozostałe roszczenia z art. 446 Kodeksu cywilnego. Celem omawianego świadczenia jest jedynie naprawa szkody polegającej na pogorszeniu się sytuacji życiowej.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Wysokość odszkodowania za pogorszenie się sytuacji życiowej
Ustalenie wysokości odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej spowodowanej śmiercią osoby bliskiej, jak sama nazwa tego roszczenia wskazuje, polega na porównaniu sytuacji materialnej osoby uprawnionej przed utratą osoby bliskiej i po jej śmierci. Innymi słowy, chodzi o doprowadzenie do takiej sytuacji, w jakiej osoba domagającą się tego świadczenia znajdowałby się, gdyby zmarły żył. Kodeks cywilny nie określa kryteriów według których należy szacować szkodę polegającą na pogorszeniu się sytuacji życiowej. Stanowi on jedynie tym zakresie, że odszkodowanie ma być stosowne. Wysokość odszkodowania za śmierć osoby bliskiej jest determinowana przede wszystkim sytuacją życiową osoby uprawnionej. Sąd powinien w szczególności zwrócić uwagę, na to jaki wkład materialny zmarły dotychczas wnosił. Nie bez znaczenia pozostaje także tzw. wkład niematerialny np. czas poświęcany dzieciom czy na utrzymanie domu. Jest to niezwykle istotne w sytuacjach, w których śmierć osoby bliskiej wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, które dotychczas wykonywał zmarły. Ponadto wymaga podkreślenia, że w orzecznictwie przyjmuje się, że odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej w skutek śmierci osoby bliskiej nie obejmuje tylko aktualnej sytuacji uprawnionego, ale także przyszłej. Chodzi w tym przypadku o ustalenie, czy zmarły nie miał szans rozwoju i osiągana wyższych dochodów niż dotychczas.
Prawidłowa wykładnia określenia „stosowne odszkodowanie” w rozumieniu art. 446 § 3 k.c. powinna uwzględniać także wartość ekonomiczną odszkodowania. Musi ono wyrażać taką kwotę, która odczuwalna jest jako realne, adekwatne przysporzenie zarówno przez uprawnionego, jak i z obiektywnego punktu widzenia uwzględniającego ocenę większości rozsądnie myślących ludzi.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 31.05.2019, sygn. akt IV CSK 149/18
Jak dochodzić odszkodowania za pogorszenie się sytuacji życiowej?
W wielu przypadkach roszczenie to można kierować do ubezpieczyciela bezpośredniego sprawcy. Jest to najprostszy i pozwalający osiągnąć najlepsze rezultaty sposób. Ze względu na praktykę zakładów ubezpieczeń, która polega na zaniżaniu lub w ogóle odmowie wypłaty świadczeń, często konieczne jest skierowanie sprawy do sądu. Ubezpieczyciel jest zobowiązany co do zasady do wypłaty odszkodowania w terminie 30-dni od dnia zgłoszenia szkody. O kręgu osób uprawnionych do żądania odszkodowania za śmierć osoby bliskiej możesz dowiedzieć się więcej naszym artykule pt. "Odszkodowanie za śmierć osoby najbliższej - kto jest osobą bliską". O terminach, w których należy zgłosić roszczenie zakładowi ubezpieczeń pisaliśmy w artykule pt. "Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej".