Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej - kto jest osobą bliską w rozumieniu przepisów prawa? Jaki jest krąg osób uprawnionych do odszkodowania w razie śmierci osoby bliskiej? Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego osobami uprawnionymi do dochodzenia odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej w skutek śmierci członka rodziny oraz zadośćuczynienia są najbliżsi członkowie rodziny zmarłego. Ustawodawca nie zawarł w przepisach definicji pojęcia „najbliższy członek rodziny zmarłego”.
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Odszkodowanie za śmierć najbliższego członka rodziny
Brak jest również w Kodeksie cywilnym kryteriów, którymi sąd powinien się kierować przy ustalaniu osób uprawnionych do świadczeń w razie śmierci osoby bliskiej. Zatem ocena, kto jest osobą najbliższą została pozostawiona ocenie sądów. Stosunki rodzinne mają różnorodny charakter. Wobec tego ciężko automatycznie zaliczać daną osobę do katalogu osób uprawnionych. Ustalenie kręgu najbliższych następuje przez sąd odrębnie dla każdej sprawy z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności. Przechodząc jednak do sedna - kto należy do kręgu najbliższych członków rodziny zmarłego? Czy będą to wyłącznie krewni i małżonek? Czy powyżej wskazanych świadczeń może żądać także partner osoby zmarłej? Co w przypadku dalszej rodziny np. ciotki? Z takim pytaniami borykają się osoby bliskie, które nie były ani małżonkiem ani członkiem najbliższej rodziny zmarłego. Nie budzi bowiem wątpliwości, że małżonek, rodzice i dzieci będą należeć do kręgu osób, którym przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem pojęcia „najbliższego członka rodziny zmarłego” nie powinno ograniczać się do najbliższych krewnych i małżonków.
Natomiast do kręgu podmiotów uprawnionych do żądania kompensaty należą osoby pośrednio poszkodowane: 1) osoby, które poniosły koszty leczenia i pogrzebu zmarłego; 2) osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny; 3) osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania; 4) najbliżsi członkowie rodziny zmarłego.
Tak uznał Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w wyroku z dnia 03.11.2010, sygn. akt XII C 1403/10
Odszkodowanie może otrzymać także partner
Podczas oceny, czy osoba dochodząca odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu śmierci członka rodziny jest osobą bliską w rozumieniu Kodeksu cywilnego, sąd ocenia rzeczywiście utrzymywane stosunki rodzinne i faktyczne więzi emocjonalne łączące zmarłego z uprawnionym. Zatem za najbliższego członka rodziny zmarłego może zostać uznany także brat, siostra, wnuczek, dziadek, babcia, ciotka, wujek czy partner. Jednak w każdym z tych przypadków będzie oceniana bliska więź emocjonalna pomiędzy osobą zmarłą, a osobą ubiegającą się o stosowne odszkodowanie.