Osoby poszkodowane, szczególnie w wypadkach komunikacyjnych często swoim zachowaniem przyczyniają się do powstania danego zdarzenia lub zwiększenia rozmiaru szkody. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przyczynienie się osoby poszkodowanej do powstania lub zwiększenia szkody powoduje, że obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Innymi słowy, zachowanie się osoby poszkodowanej nie pozostaje bez wpływu na wysokość świadczeń, które mogą zostać jej przyznane.
Pojęcie przyczynienia się
O przyczynieniu się można mówić w sytuacji, gdy zachowanie się osoby poszkodowanej jest obiektywnie nieprawidłowe i pozostaje w związku przyczynowym z powstaniem szkody. W niektórych przypadkach przyczynienie będzie polegało także na zaniechaniu, czyli na nie podjęciu odpowiednich działań, które mogłyby zapobiec powstaniu szkody.
Jak jest ustalane przyczynienie się osoby poszkodowanej?
W przypadku zdarzeń komunikacyjnych wszelkie naruszenia przepisów ruchu drogowego przez osobę poszkodowaną mogą zostać uznane za przyczynienie się. Sądy w sprawach o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia badają czy poszkodowany swoim zachowaniem się na drodze nie wpłynął na powstanie szkody lub zwiększenia się jej rozmiaru. Następnie w razie stwierdzenia, że poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody sąd określa procentowo, w jakim stopniu to nastąpiło. Wszystkie zasądzone na rzecz poszkodowanego świadczenia, w tym odszkodowanie i zadośćuczynienie mogą zostać zmniejszone o ustalony procentowo w wyżej wskazany sposób stopień przyczynienia się.
Przyczynienie się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody wymaga oceny, że zachowanie się poszkodowanego pozostaje w normalnym związku przyczynowym ze szkodą.
Tak uznał Sąd Najwyższym w wyroku z dnia 05.05.2016 r., sygn. akt II CSK 542/15
Skutki przyczynienia się
Obniżenie odszkodowania i zadośćuczynienia jest dopuszczalne, gdy zostanie stwierdzone przez sąd, że poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody. Obejmie to sytuacje, w których gdyby nie zachowanie się lub zaniechanie poszkodowanego, szkoda nie wystąpiłaby w ogóle lub wystąpiłaby ona w mniejszym rozmiarze. Należy także pamiętać, że przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują możliwości pozbawienia osoby poszkodowanej odszkodowania lub zadośćuczynienia w związku z jego przyczynieniem się do powstania szkody – jest to dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy zdarzenie zostało spowodowane wyłącznie przez poszkodowanego, tzn. gdy ponosi on wyłączną winę za powstanie szkody.
Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania za wypadek?
Skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją sprawę bez jakichkowliek opłat.
Praktyka zakładów ubezpieczeń
W sytuacjach gdy zakład ubezpieczeń stwierdzi, że poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, to prawdopodobnie odmówi wypłaty świadczenia. Co w takiej sytuacji robić? Kwestionować decyzję zakładu ubezpieczeń, a nawet skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia wyłącznie z powodu przyczynienia się osoby poszkodowanej. Nadto należy podkreślić, że ustalony przez zakład ubezpieczeń stopień przyczynienia się zwykle jest wyższy niż ten ustalany następnie przez sąd, a przez co i wysokość świadczeń uzyskanych od ubezpieczyciela jest niższa.
Jeżeli przytrafiła Ci się sytuacja, w której ubezpieczyciel nei chce wypłacić odszkodowania za wypadek skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją sprawę bez jakichkowliek opłat.