Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny może przysługiwać obok odszkodowania za szkodę majątkową poniesioną w takim wypadku. Opisywaliśmy już sytuacje, w których osobie poszkodowanej przysługuje roszczenie o zapłatę odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia. Przypomnijmy, że obowiązek wypłaty zadośćuczynienia powstaje po stronie sprawcy lub innego podmiotu odpowiedzialnego za szkodę w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia u osoby poszkodowanej. Przyczyną powstania tych zdarzeń są najczęściej wypadki komunikacyjne.

Wypadek komunikacyjny a zadośćuczynienie

Przez wypadek komunikacyjny należy rozumieć zdarzenie w ruchu lądowym, w którym bierze udział co najmniej jeden pojazd. U uczestnika tego zdarzenia powstaje szkoda – zarówno majątkowa jak i niemajątkowa. Niezależnie od tego czy brałeś udział w tym zdarzeniu jako kierowca pojazdu, pasażer, a nawet rowerzysta czy pieszy, jeżeli doznałeś szkody, to możesz domagać się od osoby odpowiedzialnej do jej naprawienia stosownego świadczenia. Oczywiście w przypadku powstania szkody poszkodowany może także uzyskać inne świadczenia, takie jak np. odszkodowanie lub renta, jednak wpis ten jest poświęcony wyłącznie zadośćuczynieniu za krzywdę doznaną w wyniku wypadku samochodowego.

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjne nalezy się jeżeli poszkodowany doznał krzywdy w tym wypadku. W przypadku, gdy uczestnik danego zdarzenia doznał obrażeń ciała lub został u niego wywołany rozstrój zdrowia, to powstaje roszczenie o wypłatę odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia. Zadośćuczynienie ma na celu rekompensatę negatywnych przeżyć wpływających na fizyczny i psychiczny stan poszkodowanego. Te cierpienia fizyczne i psychiczne określa się mianem krzywdy.

Nawet niewielki uszczerbek na zdrowiu wymaga zrekompensowania krzywdy nim wywołanej.

Tak uznał Sąd Najwyższym w wyroku z dnia 19.03.2018 r., sygn. akt I PK 256/07

Wysokość zadośćuczynienia za wypadek komunikacyjny

Wycena krzywdy i jej przeliczenie na kwotę, która zrekompensuje poszkodowanemu negatywne przeżycia związane ze zdarzeniem, w którym poniósł szkodę nie należy do łatwych zadań. Przepisy prawa nie zawierają sposobu ustalenia wysokości zadośćuczynienia, a jedynie ogólną wskazówkę, zgodnie z którą zadośćuczynienie ma być odpowiednie. Sądy orzekające w danych sprawach muszą zatem brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia wiele rozmaitych okoliczności (sprawdź co bierze sąd pod uwagę ustalając odszkdowanie). 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zadośćuczynienia z tytułu wypadku komunikacyjnego napisz lub zadzwoń do nas.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII