Renta od ubezpieczyciela? Przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość przyznania osobie poszkodowanej, która doznała obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia odpowiedniej renty. Renta jest to okresowe świadczenie pieniężne wypłacane przez sprawcę zdarzenia lub inny podmiot odpowiedzialny (np. ubezpieczyciela) osobie poszkodowanej.
Kiedy przysługuje renta od ubezpieczyciela?
Przesłanką do przyznania renty jest: 1) całkowita lub częściowa utrata zdolności zarobkowej przez osobę poszkodowaną, 2) zwiększenie się jej potrzeb, 3) zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość. Każda z wymienionych wyżej okoliczności może stanowić samodzielną podstawę do zasądzenia renty. Pierwsza z wyżej wymienionych przesłanek dotyczy renty uzupełniającej (wyrównawczej), która ma zrekompensować utratę dochodów na skutek utracenia przez osobę poszkodowaną zdolności do zarobkowania z powodu obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia doznanego np. w wyniku wypadku samochodowego. Druga sytuacja, w której możliwe jest zasądzenie renty na rzecz poszkodowanego dotyczy możliwości dochodzenia renty na zwiększone potrzeby. Obejmuje ona szkodę wyrażającą się w konieczności poniesienia przez poszkodowanego kosztów na powrót do zdrowia np. stałego leczenia i rehabilitacji. Ostatni przypadek dotyczy zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość, tj. sytuacji, gdy poszkodowany odniósł obrażenia uniemożliwiające mu dalszy rozwój, w szczególności zdobycie odpowiedniego wykształcenia i zawodu. Renta może być czasowa lub stała. Renta czasowa zostaje przyznawana osobom, które w dłuższej perspektywie mają szansę powrotu do zdrowia. Renta stała należy się tym, których uszkodzenie ciała jest nieodwracalne. Jezeli powyzsze kryteria są spełnione a sprawca zdarzenia miał wykupiona polisę OC, renty możesz żądać od ubezpieczyciela.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Jak ustalana jest wysokość renty?
W dużej mierze zależy to od rodzaju renty. W przypadku renty uzupełniającej jej wysokość to różnica pomiędzy dochodami uzyskiwanymi przez poszkodowanego przed wypadkiem powodującym szkodę, a dochodami po wypadku. W przypadku renty na zwiększone potrzeby konieczne jest wykazanie przez poszkodowanego średnich miesięcznych kosztów ponoszonych na leczenie. Najtrudniejsze jest natomiast wykazanie wysokości szkody w przypadku zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość.
Podstawą ustalania renty ad casum powinna być także realna sytuacja na rynku pracy, a więc faktyczne możliwości znalezienia zatrudnienia przez poszkodowanego z ograniczoną zdolnością do pracy, o ile oczywiście poszukuje on pracy. Jeżeli możliwości te są minimalne, to sama teoretyczna tylko fizyczna zdolność podjęcia pracy w znacząco ograniczonym zakresie nie powinna być przeszkodą zasądzenia pełnej renty w wysokości utraconych zarobków.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27.01.2011 r., sygn. akt I PK 165/10
Jednorazowe odszkodowanie zamiast renty
Poszkodowany zamiast renty lub jej części, może zażądać jednorazowego odszkodowania. Jest to tzw. kapitalizacja renty. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego zasądzenie jednorazowego odszkodowania jest dopuszczalne jedynie z ważnych powodów, w szczególności gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu.
Tryb dochodzenia renty od ubzepieczyciela
Dochodzenie renty od ubezpieczyciela, u którego sprawca zdarzenia miał wykupioną polisę OC nie różni się wiele od sposobu dochodzenia naprawienia szkody z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia za obrażenia ciała lub rozstrój zdrowia. Należy także podkreślić, że roszczenia te często są dochodzone łącznie.