Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Czy przedsiębiorcy nalezy się odszkodowanie za wypadek przy pracy? Zwykle osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które ulegną wypadkowi przy pracy nie zdają sobie sprawy, że mogą otrzymać takie same świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego jak pracownicy. Przypomnijmy, że za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć. Istotne pozostaje również, kiedy nastąpiło zdarzenie. Aby dany wypadek mógł zostać zakwalifikowany jako wypadek przy pracy powinien wystąpić podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem tej działalności przez przedsiębiorcę.

 

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

 

Wypadek przy pracy przedsiębiorcy - warunki otrzymania świadczeń z ZUS

Warunki otrzymania świadczeń z ZUS Opłacenie składek na ubezpieczenie wypadkowe umożliwia przedsiębiorcy ubieganie się o świadczenia z ZUS w sytuacji, gdy nie będzie on w stanie wykonywać swojej pracy na skutek wypadku doznanego w pracy. Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą obowiązkowo podlega z tego tytułu ubezpieczeniu wypadkowemu. Przyznanie świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego od ZUS-u nie jest uzależnione od okresu wyczekiwania. Oznacza to, że osoba prowadząca działalność gospodarczą otrzyma świadczenia niezależnie od tego, jak długo prowadzi działalność gospodarczą oraz jak długo opłaca składki na ubezpieczenie wypadkowe. Podsumowując, jeżeli przedsiębiorca opłaci składki na ubezpieczenie wypadkowe, to przysługują mu świadczenia przewidziane ustawą wypadkową. Ubezpieczenie wypadkowe daje zatem prawo do ubiegania się o świadczenia wskazane w naszym wceśniejszym artykule pt. "Wypadek przy pracy – czym jest i czego może żądać pracownik"? Oznacza to, że osoba prowadzącą działalność gospodarczą, która ulegnie wypadkowi przy pracy może domagać się także jednorazowego odszkodowania od ZUS-u (więcej o nim możesz się dowiedzieć w artykule pt. "Odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS").

Wykonywanie zwykłych, choćby wymagających dużego wysiłku fizycznego, czynności przez poszkodowanego, który doznał zawału serca w czasie i miejscu wykonywania działalności, nie może być uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, gdyż „sama praca” nie może stanowić zewnętrznej przyczyny w rozumieniu definicji wypadku przy pracy, ale może nią być dopiero określona nadzwyczajna sytuacja związana z tą pracą, która staje się współdziałającą przyczyną zewnętrzną.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 7.12.2017, sygn. akt III AUa 37/17

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII