Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Zadośćuczynienie jest świadczeniem jednorazowym o charakterze pieniężnym, które ma na celu zrekompensować osobie poszkodowanej cierpienia fizyczne i psychiczne, które poniosła w związku z danym zdarzeniem.

Cierpienia te nazywa się krzywdą. Krzywda natomiast to wszelkie ujemne następstwa wywołane czynem niedozwolonym.

W jakich sytuacjach przysługuje zadośćuczynienie?

Kodeks cywilny przewiduje wprost możliwość przyznania poszkodowanemu odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia w pięciu wypadkach, tj. w razie:

 • wyrządzenia szkody na osobie przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej, gdy okoliczności, wskazują, że wymagają tego względy słuszności;
 • uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia;
 • pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu;
 • śmierci poszkodowanego;
 • naruszenia dobra osobistego.

Poza przypadkami określonymi w Kodeksie cywilnymi, także niektóre z ustaw szczególnych dopuszczają możliwość przyznania zadośćuczynienia (np. 943 Kodeksu pracy, tj. w sytuacji wywołania na skutek stosowania mobbingu rozstroju zdrowia u pracownika).

Nawet niewielki uszczerbek na zdrowiu wymaga zrekompensowania krzywdy nim wywołanej.

Tak uznał Sąd Najwyższym w wyroku z dnia 19.03.2018 r., sygn. akt I PK 256/07

Zadośćuczynienie jest dochodzone najczęściej w drugim z wyżej wymienionych przypadków, tj. jako naprawienie szkody niemajątkowej powstałej w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Zatem przykładowo w razie różnych uszkodzeń ciała powstałych w wypadku samochodowym.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Należy pamiętać, że odszkodowanie i zadośćuczynienie są odrębnymi roszczeniami, które jednak często są dochodzone łącznie (o różnicach pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem możesz się dowiedzieć więcej w artykule "Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia"). Warto poznać różnicę pomiędzy tymi instytucjami, ze względu na fakt, że przysługują one w odmiennych sytuacjach.

Dochodzenie zadośćuczynienia

Dochodzenie roszczeń z tytułu zadośćuczynienia nie zawsze jest proste. Konieczne jest bowiem dokładne określenie krzywdy jaką doznał poszkodowany oraz wskazanie jak cierpienia poszkodowanego przełożyły się na jego codzienne życie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że przepisy prawa nie określają sposobu obliczania wysokości zadośćuczynienia, pozostawiając to w dużej mierze swobodzie orzekającego sądu. Powyższe z kolei powoduje, że domagając się zadośćuczynienia warto przeanalizować sumy zasądzane przez sądy w podobnych sprawach.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

 • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
 •  
 • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

 • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
 • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII