Publikacje

Wybierz swój język

Wiadomość Zadzwoń!

Twój Radca Prawny

Odwiedź nas ul. Kręta 10/U1, Wrocław
Napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Twój Radca Prawny

 

Dochodzisz odszkodowania lub zadośćuczynienia? Wypadek, czy błąd medyczny?

Nie musisz płacić 20%, 25% lub 30% i więcej procent prowizji!!!

Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej - czym jest, komu przysługuje i w jakiej wysokości? Śmierć osoby bliskiej wiąże się z negatywnymi skutkami, zarówno o charakterze materialnym, jak i niematerialnym. W przypadku tych drugich najbliżsi członkowie rodziny zmarłego mogą domagać się od osoby zobowiązanej do naprawienia szkody stosownego zadośćuczynienia.

Czym jest zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

Jest świadczeniem wypłacanym jednorazowo. Ma na celu zrekompensować krzywdę doznaną w wyniku śmierci bliskiej osoby. Jest to zatem pewnego rodzaju odszkodowanie i tak też jest zwykle nazywane przez osoby poszkodowane. Od odszkodowania różni je jednak to, że służy naprawieniu szkody w postaci cierpień psychicznych związanych ze śmiercią osoby bliskiej. Zadośćuczynienie zatem nie będzie służyło zwrotowi kosztów pogrzebów lub leczenia osoby zmarłej czy poprawieniu bezpośrednio sytuacji materialnej jej bliskich.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!

Jak dochodzić zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej?

W wielu przypadkach roszczenie to można kierować do ubezpieczyciela bezpośredniego sprawcy. Jest to najprostszy i pozwalający osiągnąć najlepsze rezultaty sposób. Ze względu na praktykę zakładów ubezpieczeń, która polega na zaniżaniu lub w ogóle odmowie wypłaty świadczeń, często konieczne jest jednak skierowanie sprawy do sądu. Ubezpieczyciel jest zobowiązany co do zasady do wypłaty zadośćuczynienia w terminie 30-dni od dnia zgłoszenia szkody (sprawdź kiedy możesz żądać odsetek od zadośćuczynienia). Warunkiem jest, żeby żądana od ubezpieczyciela kwota została precyzyjnie określona w zgłoszeniu szkody. O kręgu osób uprawnionych do żądania zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej możesz dowiedzieć się więcej w naszym artykule pt. "Odszkodowanie za śmierć osoby najbliższej - kto jest osobą bliską". O terminach, w których należy zgłosić roszczenie zakładowi ubezpieczeń pisaliśmy a artykule pt. "Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej".

Zadośćuczynienie przewidziane w art. 446 § 4 k.c. nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej i poniesienia szkody majątkowej, a jego celem jest kompensacja doznanej krzywdy, a więc złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej w związku z tym jego sytuacji.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10.05.2012, sygn. akt IV CSK 416/11

Jak jest ustalana wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej?

Nie ma ogólnego schematu ustalania wysokości zadośćuczynienia. Bowiem trudno jest przeliczyć szkodę niemajątkową na pieniądze. Kwoty zasądzane tytułem zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej są zróżnicowanie i zależą od wielu indywidualnych czynników. Ustalając wysokość zadośćuczynienia sąd powinien przede wszystkim ustalić rozmiar krzywdy doznanej przez osobę dochodzącą roszczenia. Na krzywdę będą miały wpływ przykładowo takie okoliczności, jak ból, cierpienie, poczucie straty, osamotnienie czy problemy psychiczne. Negatywne odczucia psychiczne po śmierci osoby bliskiej będą z reguły silniejsze w przypadku osób bliżej spokrewnionych ze zmarłym. Jednak decydujące znaczenie będą miały faktyczne relacje i więzi zmarłego z osobą ubiegającą się o odszkodowanie.

Więcej o kancelarii prawnej:

linia

  • Jesteśmy zespołem prawników, tworzonym przez radców prawnych. Nasza Kancelaria Prawna świadczy usługi dla firm oraz klientów indywidulanych.
  •  
  • Przejdź do naszego bloga

 

Skontaktuj się z kancelarią prawną:

linia

Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Krasuski

  • ul. Kręta 10/U1, 50-233 Wrocław
  • tel./fax: 71 719 59 08, kom. 736 860 916
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • NIP: 9241757850  REGON: 022462290

Sprawdź co u nas słychać:

linia

facebook krpk na facebooku

twitter krpk na tweeterze

google+ krpk na google +

tumblr logo white 20 na tumblr

Logo-Krajowej-Izby-Radców-Prawnych     Kancelaria Prawna Wrocław - logo

Współpracujemy z:

SII